Android Q z długo wyczekiwaną zmianą. Pojawić ma się tryb ciemny dla całego systemu

Android Q z długo wyczekiwaną zmianą. Pojawić ma się tryb ciemny dla całego systemu

Android Q z długo wyczekiwaną zmianą. Pojawić ma się tryb ciemny dla całego systemu
07.01.2019 15:24

Coraz więcej mobilnych aplikacji otrzymuje możliwość włączenia trybu ciemnego. Trend, który jak najbardziej podoba się wielu użytkownikom, niesie ze sobą sporo korzyści, w tym dłuższy czas pracy na akumulatorze. Ciemny motyw może niebawem zawitać do Androida – Google ma pracować nad możliwością ustawienia ciemniejszych kolorów dla całego systemu.

Niestety, w Androidzie wprost od Google, a także w wielu popularnych nakładkach, nie ma możliwości ustawienia trybu ciemnego. W związku z tym, nawet jeśli w aplikacjach można wybrać ciemniejsze kolory, to wciąż sam Android potrafi zaatakować oczy użytkownika ekranem, na którym przeważającym kolorem jest biały. Negatywnie wpływa to na komfort użytkowania smartfonu, zwłaszcza nocą tuż po wyjściu z aplikacji z ciemnym motywem, a także sprawia, że całość jest niespójna.

Google planuje tryb ciemny w Androidzie Q

W tym roku, prawdopodobnie latem, zadebiutuje nowe wydanie Androida. Następca wersji 9.0 Pie może przynieść długo wyczekiwaną zmianę – jak już wspomniałem, pojawi się opcja umożliwiająca aktywowanie ciemnego motywu. Tak przynajmniej wskazuje wpis, który pojawił się w bug trackerze w Chromium. Zespół, który pracuje nad Androidem Q, chce bowiem mieć pewność, że po aktywacji nowego schematu kolorów, zostaną do niego dostosowane także wszystkie fabrycznie zainstalowane aplikacje.

Android Q z trybem ciemnym? (źródło: androidpolice.com)
Android Q z trybem ciemnym? (źródło: androidpolice.com)

Jak zauważa Android Police, tryb ciemny ma być ważnym przedsięwzięciem w zespole rozwijającym Androida. Google chce bowiem dopracować jego wdrożenie, tak aby elementy interfejsu, a także same aplikacje, tworzyły spójną całość. Oczywiście firma nie może wpłynąć na twórców aplikacji. Jednakże, celem jest dostosowanie autorskiego oprogramowania.

Niestety, trzeba mieć na uwadze, że wspomniany wpis w Chromium, został opublikowany 31 października 2018 roku. Od tego momentu nie wprowadzano dużych zmian, co może sugerować, że plan wdrożenia ciemnego motywu mógł stracić na znaczeniu. Z drugiej jednak strony, Google nagle zdecydował się zmienić uprawnienia wpisu o ciemnym motywie w Androidzie G – jego widoczność została zablokowana dla zwykłych użytkowników.

Odkryte informacje wskazują, że włączenie trybu ciemnego może być dostępne z poziomu ustawień wyświetlacza. Po jego aktywacji, zostałby dostosowany wygląd całego systemu, jak i zainstalowanych aplikacji, podobnie jak ma to miejsce w Windowsie 10 czy macOS Mojave.

iOS także otrzyma ciemny motyw?

Apple wciąż nie udostępnił żadnej informacji o nadchodzącej dużej aktualizacji iOS-a. Spodziewać można się jednak większych zmian – w końcu iOS 12 był tylko zbiorem drobnych usprawnień. Ponadto, firma Tima Cooka może chcieć wprowadzić duży pakiet nowości, aby poprawić słabnącą sprzedaż iPhone’ów. Za implementacją trybu ciemnego przemawiają ponadto zmiany, które trafiły do macOS Mojave. System przeznaczony na komputery Mac otrzymał ciemny motyw z aktualizacją Mojave.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)