Android TV: tanie przystawki są niebezpieczne. Jest jedno rozwiązanie

Android TV: tanie przystawki są niebezpieczne. Jest jedno rozwiązanie

Android TV
Android TV
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
10.10.2023 15:09, aktualizacja: 11.10.2023 09:06

Przystawki z Androidem TV nieznanych producentów, które zwykle są tańsze od firmowych odpowiedników, co do zasady nie są bezpieczne w użyciu. Badacze sygnalizują, że część urządzeń z Androidem TV od nowości ma już zainstalowane szkodliwe oprogramowanie.

O problemie informuje Techradar, powołując się na badania ekspertów z grupy Human Security. W publikacji jako przykłady podawane są przystawki smart TV występujące na rynku pod nazwami T95, T95Z, T95MAX, X88, Q9, X12PLUS oraz MXQ Pro 5G, w których od nowości zainstalowany jest malware Badbox służący do pobierania innego szkodliwego oprogramowania. Ten sam problem dostrzeżono w tablecie J5-W.

Co ciekawe, badacze zakładają, że urządzenia niekoniecznie opuszczają fabryki jako zainfekowane. Zakłada się, że szkodliwe oprogramowanie może być instalowane na którymś z etapów z długiego łańcucha dostaw. Trudno też jednoznacznie oszacować skalę problemu - Human Security wspomina o przynajmniej 74 tys. zidentyfikowanych urządzeń z Androidem, w których wykryto podobny problem, ale wlicza w to nie tylko przystawki smart TV, lecz także tablety czy smartfony.

Konkluzja jest natomiast jedna - aby zachować bezpieczeństwo, wybierając przystawkę z Androidem TV (lub w praktyce dowolne urządzenie z Androidem), warto omijać sprzęty mało znanych producentów. Znana marka to nie tylko szansa na większe bezpieczeństwo na etapie produkcji i uniknięcie infekcji urządzenia, ale i bardziej dopracowane aktualizacje bezpieczeństwa, które będą pojawiać się także w przyszłości.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)