Android z łatwym przesyłaniem plików. Xiaomi, Oppo i Vivo kopiują AirDrop z iOS

Android z łatwym przesyłaniem plików. Xiaomi, Oppo i Vivo kopiują AirDrop z iOS

19.08.2019 13:11

Xiaomi, Oppo i Vivo skopiują do Androida jedną z najlepszych funkcji ekosystemu firmy Apple. Chodzi o AirDrop – możliwość bezprzewodowego wysłania pliku do urządzenia w pobliżu.

Android Beam zostanie usunięty z Androida Q

Próby wprowadzenia takiego rozwiązania na Androida już się pojawiały, ale zawsze były z nimi jakieś problemy. W 2011 roku pojawił się Android Beam, korzystający z NFC. Rozwiązanie miało kilka wad – trzeba było odpowiednio zetknąć ze sobą telefony i nie było mowy o przesyłaniu plików na urządzenia bez NFC… w tym większość laptopów.

Dopiero niedawno Huawei umożliwił przesyłanie plików ze smartfonu na komputer w ten sposób – wystarczy położyć smartfon obok klawiatury. Ta metoda została nazwana Huawei Share.

Android Beam jako taki zniknie z Androida z wydaniem wersji Q systemu. Do usług Google ma dołączyć Fast Share – funkcja korzystająca z transmisji Bluetooth, dostępna z systemowego menu udostępniania.

Android bez Google i bez udostępniania

Problem w tym, że Fast Share będzie częścią usług Google, których nie ma w otwartoźródłowej wersji Androida. Chińscy producenci mają ogromną bazę użytkowników bez dostępu do usług Google, sklepu Play i wielu elementów systemu Android. Dlatego Xiaomi MIUI, OPPO ColorOS i Vivo FuntouchOS – wszystkie bazujące na Androidzie – dostaną własny system przesyłania plików peer-to-peer. Inni producenci też mogą się przyłączyć do inicjatywy.

Nowy protokół wykorzysta Bluetooth do parowania urządzeń i pozwoli na przesyłanie plików z prędkościami do 20 MB/s. Prawdopodobnie więc wykorzysta WiFi, podobnie jak system Apple AirDrop, działający między Macami i iPhone'ami. Beta usługi będzie dostępna pod koniec lata.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)