Anonymous atakuje rosyjskie firmy. Blokują dostawy gazu

Anonymous atakuje rosyjskie firmy. Blokują dostawy gazu

Grupa hakerska Anonymous atakuje Rosję
Grupa hakerska Anonymous atakuje Rosję
Źródło zdjęć: © Unsplash.com
27.02.2022 19:52, aktualizacja: 28.02.2022 07:39

Grupa hakerska Anonymous nie daje za wygraną. Przeprowadzony został kolejny cyberatak, tym razem na przedsiębiorstwo odpowiadające za dostawy gazu na terenie Rosji.

Grupa hakerska Anonymous przyznała się do przeprowadzenia kolejnego udanego ataku na terenie Rosji. Tym razem za cel obrała sobie firmę Tvingo Telecom, która należy do rosyjskiej spółki państwowej Rostelecom. W wyniku ataku uniemożliwiono przeprowadzanie dostaw gazu ziemnego.

Rostelecom to największe przedsiębiorstwo dostarczające rozwiązania z zakresu usług cyfrowych. Jak wskazuje Anonymous, Tvingo Telecom zajmuje się tworzeniem sieci światłowodowych, internetowych, łącznością bezprzewodową, telefoniczną, a także sterownikami i usługami satelitarnymi na terenie Rosji.

Na przedstawionym w tweecie nagraniu widać system SCADA stosowany w przemyśle do kontrolowania procesów produkcyjnych. Jest on tworzony w postaci prostej wizualizacji uwzględniającej parametry konkretnych urządzeń.

Atak grupy Anonymous prawdopodobnie polegał na przestawieniu parametrów systemów związanych z dostarczaniem gazu, a następnie na zablokowaniu dostępu do niego. Na nagraniu widać choćby zmienioną datę, która może wpływać na niepoprawne działanie pozostałych systemów.

W sieci pojawiają się doniesienia, jakoby działanie grupy Anonymous mogło doprowadzić do wybuchu gazu. Informuje o tym między innymi serwis cyberdefence24.pl. Zapobiegł jej kontroler pracujący na miejscu.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie