Apple, Microsoft i Sony kupują patenty za 4,5 mld dolarów

Apple, Microsoft i Sony kupują patenty za 4,5 mld dolarów

01.07.2011 14:32

Konsorcjum, do którego należą takie firmy jak Apple, Microsoft czy Sony zakupiło patenty od firmy Nortel Networks Corporation. Łączny koszt transakcji wyniósł 4,5 mld dolarów.

Nortel sprzedał w sumie 6 tys. patentów i opatentowanych aplikacji, w skład których wchodzą rozwiązania umożliwiające między innymi korzystanie z sieci 4G, sieci optycznych, usług głosowych w Internecie czy pół-przekaźników. Już na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że dotyczą one przede wszystkim technologii mobilnych i internetowych. Patenty zostały sprzedane konsorcjum, do którego należą spółki Apple, EMC, Ericsson, Microsoft, RIM i Sony, a więc firmy, które mają w swojej ofercie zarówno urządzenia przenośne, jak i usługi internetowe.

Co ciekawe, patenty chciał wykupić wcześniej samodzielnie RIM, jednak oferowana przezeń kwota - 770 mln dolarów - okazała się być dalece niewystarczająca. Zresztą, spadkiem po Nortelu, bankrucie z 2009 roku, interesowały się także inne firmy jak choćby Apple, Sony czy Microsoft. W przypadku dwóch pierwszych spółek sojusz jest o tyle ciekawy, że oskarżają się one wzajemnie właśnie o naruszenie praw patentowych dotyczących smartfonów. Wielkim przegranym sprawy jest natomiast Google, któremu również zależało na przejęciu patentów Nortela. Twórca Androida oferował podobno w kwietniu 900 mln dolarów, został jednak przelicytowany. Obecny zakup musi zostać jeszcze zatwierdzony przez sąd, który powinien zebrać się 11 sierpnia.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)