Apple obiecuje aktualizację usuwającą MACDefendera

Apple obiecuje aktualizację usuwającą MACDefendera

25.05.2011 12:47

Firma Apple przyjęła do wiadomości istnienie zagrożenia w postaci złośliwego programu MACDefender i nareszcie zajęła oficjalne stanowisko w jego sprawie. MACDefender i jego mutacje od początku miesiąca atakują komputery z systemem Mac OS X.

Na stronach wsparcia Apple zamieszczona została instrukcja jak wykryć i usunąć złośliwy program z systemu. Firma obiecała również wydanie aktualizacji, która wyśledzi i usunie MACDefendera i znane mutacje (Mac Security, Mac Protector i podobne) z zainfekowanych komputerów. Ponadto zaktualizowany system będzie powiadamiał użytkownika o pobraniu złośliwego programu, jeśli tylko będzie w stanie rozpoznać mutację. MACDefender przekonuje użytkowników, aby go zainstalowali, podszywając się pod program antywirusowy. Na MACDefendera, lub jego mutacje, można trafić za pośrednictwem zainfekowanych odnośników, na przykład wyników wyszukiwania. Zainstalowany MACDefender stara się wyłudzić numer karty kredytowej użytkownika.

Zbadanie sprawy MACDefendera zajęło specjalistom z Cupertino 5 dni, nie wiadomo jeszcze jak długo przyjdzie użytkownikom czekać na poprawkę systemu. Jednak nie ulega wątpliwości, że Apple zwlekał z przyjrzeniem się MACDefenderowi, którego pierwszy opis zamieściła firma Intego na początku maja. Jednak w ciągu ostatniego tygodnia liczba raportów o infekcji złożonych w AppleCare wzrosła tak dramatycznie, że firma nie była już w stanie dalej negować problemu. Przez cały czas trwania wewnętrznego dochodzenia pracownicy AppleCare oraz sklepów Apple mieli odgórny zakaz mówienia o MACDefenderze, usuwania go z komputerów użytkowników i przyjmowania do wiadomości jego istnienia.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)