Apple odpowiada na decyzję Adobe

22.04.2010 13:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wczoraj informowaliśmy o decyzji firmy Adobe, która postanowiła porzucić prace nad Flashem dla iPhone OS i skupić się na Androidzie. Na odpowiedź, w dodatku dość ostrą, ze strony Apple’a nie trzeba było długo czekać.

Przypomnijmy - Mike Chambers z Adobe zamieścił na swoim blogu wiadomość, że jego firma nie będzie rozwijać projektu CS5 Flash dla telefonów iPhone. Jest to odpowiedź na decyzję Apple’a, który postanowił blokować Flasha w swoich urządzeniach (iPhone, iPad, iPod touch). Zamiast technologii Adobe, promowane będzie alternatywne rozwiązanie - HTML5. Chambers skrytykował firmę Apple za stosowanie takiej polityki. Nie ma technicznych przeciwwskazań, by Flash mógł działać w iPhone’ach - twierdzi Adobe. Dlatego producent popularnej technologii zamierza skupić się na współpracy z firmą Google. Jeszcze w tym roku system Android będzie wyposażony we Flash Playera 10.1.

W rozmowie z serwisem CNet Trudy Miller, rzeczniczka firmy Apple, stwierdziła, że pracownicy Adobe chyba nie bardzo wiedzą co mówią. Ktoś się pomylił - to HTML5, CSS, JavaScript i H.264 (wszystkie obsługiwane w iPhone’ach i iPadach) są otwartymi standardami - powiedziała. Miller dodała, że podczas gdy HTML5 jest otwartą technologią, to Adobe Flash jest zamknięty i prawnie strzeżony. Innymi słowy, nie ma sensu korzystać z Flasha, kiedy można na jego miejsce wprowadzić darmowe i dostępne dla wszystkich rozwiązanie jakim jest HTML5.

Apple już wcześniej niepochlebnie wypowiadał się na temat Flasha. Steve Jobs, szef firmy, na początku lutego miał powiedzieć m.in., że Adobe ma potencjał, by tworzyć naprawdę wartościowe rzeczy jednak tego nie robi. Dodał również, że jego firma nie będzie wspierać Flasha, gdyż zawiera on zbyt wiele niedoróbek.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (51)
Zobacz także