Apple rejestruje patenty, szykuje się do wojny

Apple rejestruje patenty, szykuje się do wojny

09.03.2010 16:57, aktualizacja: 09.03.2010 17:24

Z najnowszych statystyk wynika, że Apple jest jedną z najczęściej rejestrujących patenty firm komputerowych. W sumie spółce udało się pomyślnie zrealizować ponad 3 tys. wniosków patentowych. Nic więc dziwnego, że Apple pozywa do sądu kolejne firmy naruszające jego prawa.

Na początku marca świat obiegła wiadomość, że Apple pozwał HTC, producenta takich smartfonów jak Nexus One czy HTC Desire. Chodziło m.in. o kradzież patentów związanych z technologią wielodotykową wykorzystywaną w iPhone’ach. Apple uderzył w ten sposób pośrednio w Google’a, który dostarcza system operacyjny Android dla telefonów HTC. Przy okazji wyszło na jaw, że firma z Cupertino zbroi się jak na wojnę. Od 2007 r. ilość wniosków patentowych zarejestrowanych przez Apple’a wzrasta lawinowo. Cztery lata temu było ich około 120, jednak po premierze pierwszego iPhone’a ilość patentów podskoczyła do 150. W 2008 r. było ich już ponad 250, by w zeszłym roku osiągnąć rekordową liczbę 400. W sumie Apple zarejestrował ponad 3 tys. wniosków patentowych w ostatnich latach.

W tym samym czasie konkurenci Apple’a - Google i HTC - wypadli stosunkowo blado. Google zarejestrował w 2007 około 50 patentów, nieco więcej w 2008, a rok temu - prawie 150. HTC w tym samym czasie nie przekroczył 50 zarejestrowanych wniosków rocznie. Z pewnością Google i HTC zaoszczędziły na urzędzie patentowym, ale istnieje też mniejsze prawdopodobieństwo, że wygrają w ewentualnych procesach sądowych. Patenty są bowiem jak amunicja dla prawników. Dzięki ogromnej ilości zarejestrowanych wniosków, Apple jest świetnie przygotowany do starcia z HTC i Google’em. A jego wygrana może doprowadzić do wycofania się wielu firm, które udostępniają obecnie Androida w swoich telefonach. W ten sposób Google straciłby mocną pozycję, którą wypracował sobie na rynku smartfonów przez ostatnie lata.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)