Apple sprzedaje miliony iPhone'ów. To jednak Samsung jest największym producentem smartfonów

Apple sprzedaje miliony iPhone'ów. To jednak Samsung jest największym producentem smartfonów

Samsung, Apple i Huawei – oto najwięksi producenci smartfonów. (depositphotos)
Samsung, Apple i Huawei – oto najwięksi producenci smartfonów. (depositphotos)
31.01.2019 12:48, aktualizacja: 31.01.2019 14:05

Najwyższy czas, aby poznać wyniki sprzedaży smartfonów w 2018 roku. Na pierwszym miejscu wciąż bez zmian, chociaż lider kończy rok z zauważalnym spadkiem. Ciekawiej robi się na drugiej i trzeciej pozycji – trwa walka pomiędzy Amerykanami i Chińczykami. Pierwszą piątkę zamykają z kolei wyłącznie producenci z Państwa Środka.

Canalys: czwarty kwartał 2018 roku należał do Apple

Od ponad dwóch miesięcy słyszymy, że sprzedaż iPhone’ów znacząco spadła. Owszem, oficjalnie wyniki finansowe z działu smartfonów są gorsze niż 2017 roku. Jednakże Apple wciąż jest w naprawdę dobrej kondycji, co potwierdza raport opublikowany przez firmę Canalys. Dowiemy się z niego, że w czwartym kwartale 2018 roku największym zainteresowaniem cieszyły się iPhone’y. Apple miał sprzedać aż 71,7 mln smartfonów, czyli o 1,4 mln więcej niż Samsung i 11,2 mln więcej niż Huawei. Warto jednak zauważyć rozbieżność względem raportu Strategy Analytics, który podaje 65,9 mln iPhone’ów.

źródło: canalys.com
źródło: canalys.com

Z portfolio Apple największym zainteresowaniem w czwartym kwartale cieszył się iPhone XR, który osiągnął wynik 22 mln sprzedanych egzemplarzy. Druga pozycja należy do iPhone’a XS Max – 14 mln, trzecie miejsce zajął iPhone XS – 9 mln. Wciąż więc popularne są starsze iPhone’y, które łącznie wygenerowały około 25 mln sprzedanych egzemplarzy. Nie powinno to być zaskoczeniem. Wciąż bowiem oferują wysoką wydajność i dobrą specyfikację, kosztując odczuwalnie mniej od nowych modeli.

źródło: canalys.com
źródło: canalys.com

Według danych Canalys, cały 2018 rok należał już do Samsunga. Lider może szczycić się wynikiem 293,7 mln sprzedanych smartfonów. Wynik imponujący, aczkolwiek gorszy względem 2017 roku – spadek o 7,2 proc. Druga pozycja należy do Apple – 212,2 mln (spadek o 1,7 proc.), z kolei trzecie miejsce zajął Huawei – 206 mln (wzrost o 34,5 proc.).

IDC: Huawei może stać się liderem

Firmie Huawei udało się już wskoczyć na drugą pozycję kwartalnej sprzedaży. Jednakże całoroczna sprzedaż okazała się niższa niż wynik Apple. Mimo tego, wyraźnie widoczna jest silna tendencja wzrostowa – aż 33,6 proc., porównując rok do roku. Jeśli nawet wzrost nie będzie już aż tak imponujący, to Huawei może nie tylko wyprzedzić Amerykanów z Cupertino, ale także może wskoczyć na pozycję lidera, spychając Samsunga na drugie miejsce. Obie firmy z pierwszego i drugiego miejsca zaliczają bowiem spadki sprzedaży.

źródło: idc.com
źródło: idc.com

Raport IDC przedstawia bardzo zbliżone wyniki do danych Canalys. Główna różnica pojawia się się w okresie czwartego kwartału minionego roku i dotyczy pierwszego miejsca. Liderem jest Samsung – 70,4 mln sprzedanych smartfonów, druga jest natomiast firma Tima Cooka – 68,4 mln, trzecia pozycja należy do Huawei – 60,5 mln.

źródło: idc.com
źródło: idc.com

Cały 2018 rok należał już do Samsunga – 292,3 mln sprzedanych smartfonów (spadek o 8 proc.). Kolejne pozycje to: Apple – 208,8 mln (spadek o 3,2 proc.), Huawei – 206 mln (wzrost o 33,6 proc.), Xiaomi – 122,6 mln (wzrost o 32,2 proc.) i OPPO – 113,1 mln (wzrost o 1,3 proc.).

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)