Apple udostępni kod źródłowy Lisa OS – systemu operacyjnego sprzed 35 lat

Apple udostępni kod źródłowy Lisa OS – systemu operacyjnego sprzed 35 lat

Apple udostępni kod źródłowy Lisa OS – systemu operacyjnego sprzed 35 lat
Oskar Ziomek
28.12.2017 17:15, aktualizacja: 28.12.2017 18:35

Nadchodzi gratka dla fanów Apple, w szczególności tych zainteresowanych historią firmy. Już w przyszłym roku światło dzienne ujrzy kod źródłowy systemu operacyjnego działającego w komputerze Apple Lisa, który stworzony został niemal 35 lat temu i był pierwszym komputerem firmy z graficznym interfejsem użytkownika. System upubliczniony zostanie dzięki Muzeum Historii Komputerów w Kalifornii i od tego momentu każdy będzie mógł go pobrać i przejrzeć jego kod.

Informacja pojawiła się w wiadomości kierowanej do grupy entuzjastów Apple Lisa. Nie sprecyzowano dokładnej daty, ale wiadomo, że upublicznienie kodu planowane jest na 2018 rok. Nie można wykluczyć, że znaczenie tu będzie miało dokładne przekroczenie 35-lecia komputera, co będzie miało miejsce już w styczniu. Jak zwraca uwagę serwis Business Insider, choć Steve Jobs nie jest twórcą komputera Lisa, odegrał on istotną rolę w całym projekcie.

1983 Apple Macintosh Lisa Computer Commercial with Kevin Costner

Z nim związana jest nawet nazwa komputera – chociaż Apple przez długi czas tłumaczyło, że LISA to jedynie skrótowiec od Local Integrated Software Architecture (Lokalnie Zintegrowanej Architektury Oprogramowania), jest to także imię najstarszej córki Jobsa. Od początku przypuszczano, że w rzeczywistości nazwa komputera wywodzi się właśnie od imienia, a Jobs ostatecznie przyznał to Walterowi Isaacsonowi zbierającemu o nim informacje do biografii.

Komputer Apple Lisa nie okazał się ostatecznie sukcesem. W trzy lata od premiery sprzedano tylko 10 tysięcy sztuk. Sytuacja stała się także argumentem do późniejszego usunięcia Steve'a Jobsa z Apple przez ówczesnego szefa – Johna Sculley'a.

Już w przyszłym roku jednak, za sprawą udostępnienia kodu systemu operacyjnego Lisy, historii będzie można się przyjrzeć z bliska: każdy będzie mógł samodzielnie sprawdzić, jak zaprogramowano system operacyjny pierwszego komputera Apple z graficznym interfejsem użytkownika.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)