Apple wprowadza zakaz Flasha w aplikacjach w App Store

Apple wprowadza zakaz Flasha w aplikacjach w App Store

09.04.2010 12:28, aktualizacja: 09.04.2010 12:53

Wczoraj Steve Jobs na konferencji w Cupertino zapowiedział premierę nowej wersji systemu iPhone OS. Udostępniono też pakiet SDK dla deweloperów. Okazuje się jednak, że na mocy umowy licencyjnej nie mają oni prawa wprowadzać technologii Flash do swoich aplikacji.

Oprócz nowego pakietu dla programistów Apple wprowadził także aktualizację umowy - iPhone Developer Agreement. Jak donosi AppleInsider, na jej mocy osoby, które chcą publikować swoje aplikacje w App Store muszą zgodzić się na całkowity zakaz używania Flasha w swoich produktach. Dotyczy to zarówno produktu firmy Adobe, jak i Javy Suna czy Silverlighta Microsoftu. Apple od pewnego czasu stara się całkowicie wyeliminować technologię Flash ze swoich urządzeń. Ostatnio firmie udało się przekonać największe gazety (Time, New York Times), a także dostawców wideo online (Netflix, Hulu) do dostosowania swoich usług na potrzeby iPada i iPhone’a. Zamiast Flasha Apple promuje HTML5, który jego zdaniem jest bardziej bezpieczny i nie drenuje baterii urządzeń przenośnych.

Aplikacje dla App Store - zgodnie z nową umową licencyjną - muszą być tworzone w JavaScript albo w takich językach jak Objective-C, C czy C++. Warto zwrócić uwagę, że zmiany następują na krótko przed wprowadzeniem nowej wersji pakietu Creative Suite 5 firmy Adobe. Najwyraźniej Apple chce wyeliminować twórcę Flasha z rynku smartfonów i urządzeń mobilnych.Firma kontynuuje politykę ograniczania konkurencyjnych technologii. Aplikacji nie można tworzyć w Silverlight czy Mono Novella, akceptowane są jedynie rozwiązania nie zagrażające monopolowi Apple’a.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (64)