Włochy: atak hakerski uniemożliwia rejestrację na szczepienie

Włochy: atak hakerski uniemożliwia rejestrację na szczepienie

Włochy: atak hakerski uniemożliwia rejestrację na szczepienie
Źródło zdjęć: © GETTY | NurPhoto
04.08.2021 13:14

Prezydent prowincji Lacjum, Nicola Zingaretti, potwierdził, że systemy informatyczne regionu zostały zaatakowane przez hakerów. Doszło do ataku ransomware, m.in. na system umożliwiający rejestrację na szczepienie przeciw COVID-19.

Cyberbezpieczeństwo to w ostatnich tygodniach bardzo głośny temat. Dyskusja nawiązuje przede wszystkim do spraw krajowych, ale problem jest globalny. Cyberprzestępcy przeprowadzili atak na systemy informatyczne prowincji Lacjum, której stolicą jest Rzym.

Nicola Zingaretti poinformował na Facebooku, że systemy informatyczne w prowincji zostały zaatakowane, uniemożliwiając władzom korzystanie z nich. Jednocześnie, przedstawiciele władz podjęli decyzję o zawieszeniu korzystania z systemów IT, by mieć czas na odpowiednie zbadanie sprawy i jednocześnie zapobiec rozprzestrzenianiu się złośliwego oprogramowania.

Prezydent Zingaretti uspokajał mieszkańców regionu, że hakerzy nie zdołali wykraść ich wrażliwych danych, jak choćby informacji na temat finansów, budżetu regionu czy też stanu zdrowia poszczególnych pacjentów. Jednak w wyniku zawieszenia systemów uniemożliwiono rejestrację na szczepienia przeciwko COVID-19. Stan ten ma potrwać kilka dni, lecz nie możemy być pewni, jak szybko lokalne władze uporają się z atakiem cyberprzestępców.

Dziennikarze serwisu sekurak.pl informują, że za atakiem stoi prawdopodobnie grupa ransomware'owa LockBit. Atak ransomware blokuje dostęp do zawartości komputera, wymuszając jednocześnie na właścicielach zainfekowanego sprzętu wpłacenie okupu, po otrzymaniu którego wszelkie ograniczenia z systemu zostaną zdjęte.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)