Australia idzie na wojnę z trollami. Chce ujawniania ich tożsamości

Australia idzie na wojnę z trollami. Chce ujawniania ich tożsamości
Źródło zdjęć: © Pixabay | MrJayW
Adam Gaafar

30.11.2021 12:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Australia planuje wprowadzić nowe regulacje prawne, które mogą zmusić media społecznościowe do ujawnienia tożsamości internetowych trolli. Zgodnie z proponowanymi zmianami, dane osoby posługującej się anonimowym kontem będą musiały zostać podane, gdy do sądu zostanie wniesiona skarga o zniesławienie.

Według informacji podanych przez Reutersa platforma, która odmówi podania tych informacji, będzie musiała ponieść odpowiedzialność prawną. Skarga o zniesławienie może zostać wniesiona do sądu, jeśli serwis społecznościowy nie usunie we wskazanym czasie postów zawierających nieodpowiednie treści.

Premier Scott Morrison, zapytany na antenie stacji Nine News, czy nie obawia się, że Facebook może w tej sytuacji zrezygnować ze świadczenia swoich usług w Australii, odparł, iż w ten sposób serwis "przyznałby się do tego, że nie jest zainteresowany uczynieniem świata online bezpiecznym". W opinii australijskiego premiera nie można mówić o wolności słowa, gdy ktoś "ukrywa się w swojej piwnicy jako zamaskowany troll i maltretuje, nęka oraz prześladuje ludzi".

–Jeśli chcesz coś powiedzieć, powinieneś zdradzić, kim jesteś, a jeśli firma zajmująca się mediami społecznościowymi pozwoli ci to zrobić z nałożoną maską, pociągniemy ich do odpowiedzialności – powiedział Morrison.

Reuters podaje, że przedstawiciele YouTube, Twittera oraz rzecznik Facebooka odmówili udzielenia komentarzy w tej sprawie. Firma Marka Zuckerberga podkreśliła jednak już wcześniej, że nie jest w stanie monitorować pod kątem zniesławienia wszystkich komentarzy pojawiających się w serwisie oraz że często ma mniejszy dostęp do stron użytkowników niż sami użytkownicy.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (29)
Zobacz także