Metaverse od Facebooka. Wirtualny świat niesie zagrożenia

Wirtualna rzeczywistość
Wirtualna rzeczywistość
Źródło zdjęć: © Unsplash.com

25.11.2021 11:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Metaverse to zapowiedziany przez Marka Zuckerberga projekt wirtualnego świata. Wizja zastąpienia ludzi avatarami wydaje się być przerażająca i niesie za sobą spore zagrożenia. Ekspert wskazuje jednak też pozytywy rozwoju technologii.

Metaverse to projekt, który może postawić świat na głowie. Zastąpienie codziennych spotkań z ludźmi interakcjami z ich avatarami 3D z pewnością wzbudza pewne obawy i kontrowersje, ale daje też możliwość odniesienia korzyści. W teorii ma to poprawić jakość relacji między ludźmi, którzy na co dzień nie mogą się spotkać. To odpowiedź na zmiany na świecie, które dokonały się w trakcie pandemii koronawirusa.

Nie można wykluczać, że cały projekt skończy się klapą i wizje snute przez Marka Zuckerberga nigdy się nie zrealizują. Jak zauważa Piotr Baczyński, CEO Immersion Sp. z o.o., sam projekt jest bardzo ambitny i wymaga ostrożnego podejścia do tematu z rozważaniem szans i zagrożeń, które z niego wynikają.

- Metaverse, podobnie jak internet, będzie miał wiele twarzy. Czy internet ma sumarycznie pozytywny wpływ na ludzkość, mimo wszystkich swoich mrocznych aspektów? Uważam, że tak. Podobnie będzie z metaverse. Mimo wielu zalet nie unikniemy także licznych patologii. Jak w wielu obszarach, kluczowa będzie tu edukacja, zwłaszcza najmłodszych, tak byśmy byli w stanie wyciągnąć z tej technologii to, co najlepsze - komentuje Baczyński.

Korzyści, które możemy odnieść dzięki funkcjonowaniu projektu, którym zgodnie z zapowiedziami będzie Metaverse, wydają się być oczywiste. Pogłębi to stopień interakcji między ludźmi, z którymi w innych warunkach nie moglibyśmy się spotkać, a także może na przykład ułatwić branie udziału w kursach czy szkoleniach bez wychodzenia z domu, co pozwoli redukować ich koszty. Efektywna komunikacja pozwala na rozwój przedsiębiorstw, a to przekłada się na postęp techniczny, z którego korzysta cała ludzkość.

Piotr Baczyński podkreśla, że zagrożenia, które mogą wynikać z powstania Metaverse, będą naprawdę spore. Chodzi tu o uzależnianie się ludzkości od świata wirtualnego.

- Do potencjalnych zagrożeń, zaliczam ryzyko uzależnień czy intensywne poczucie odrealnienia u użytkowników po długim korzystaniu z tej technologii. Czyli podobne zagadnienia, jak w przypadku gier komputerowych. Metaverse może być początkiem nowej klasy ludzi, którzy głównie egzystują w rzeczywistości wirtualnej, pracując tam i spędzając tam czas wolny.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)