WindowsGrafikaNarzędzia dla fotografówAutodesk Pixlr
Autodesk Pixlr ikona

Autodesk Pixlr1.1.1

zabezpiecz pobieranie
Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku pomyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item

Autodesk Pixlr to pełnowymiarowy program, który uruchomimy na systemach Windows i OS X. Jest to program kierowany do fotografów, nie znajdziemy tu więc narzędzi typowych dla programów do pracy z grafiką rastrową, jak pędzle czy zaznaczanie. Są tu za to dobrej jakości narzędzia do kadrowania i retuszu, ciekawe efekty graficzne pomagające w stylizacji zdjęć, narzędzia symulujące zjawiska optyczne, jak głębia ostrości, czy też modne filtry postarzające fotografie, zmieniające je w plakat, rysunek czy komiks. Nie zabrakło zestawu ramek, nalepek i narzędzi do wstawiania tekstu. Wszystko zostało zebrane w podzielone na grupy i zebrane w czytelnym zasobniku, a całą resztę okna programu zajmuje podgląd zdjęcia. Warto zaznaczyć, że program pozwala otwierać różne typy plików graficznych, w tym RAW-y z aparatów cyfrowych, z których odczyta metadane.

Autodesk Pixlr nie nadaje się jednak do wywoływania RAW-ów ani precyzyjnej korekty barw – znajdziemy tu jedynie bazowe narzędzia, pozwalające zmienić natężenie barw oraz sterować jasnością i kontrastem. Można także zdjęcia zamazać, wyostrzyć i wygładzić (usunąć szum). Algorytmom odpowiedzialnym za te zmiany daleko do profesjonalnych narzędzi, ale sprawdzą się w rękach amatorów. Narzędzia do retuszu również są dość proste. Do dyspozycji mamy 3 pędzle – klonujący, rozjaśniający i przyciemniający, przy czym możemy dostosować jedynie ich rozmiar. Osobne miejsce zostało zarezerwowane dla narzędzia usuwającego efekt czerwonych oczu.

Możliwości symulacji głębi ostrości pozwalają na uzyskanie efektu makiety (tilt-shift) lub skupienie uwagi oglądającego zdjęcie na konkretnym punkcie. Zależnie od fantazji użytkownika, można wykorzystać je do spłycenia naturalnej głębi ostrości zdjęcia lub uzyskania zupełnie abstrakcyjnej grafiki. Ciekawą funkcją, której nie znajdziemy w pierwszym z brzegu programie do stylizacji zdjęć, jest podwójna ekspozycja. Pozwala ona złożyć dwa zdjęcia w jedno, przy czym to „na górze” może być przezroczyste. Tą metodą można uzyskać coś w rodzaju obrazu HDR lub zupełnie nowe efekty. Użytkowników ogranicza tu jedynie wyobraźnia.

Prawdziwa zabawa zaczyna się kiedy dotrzemy do kolekcji efektów. Początkowo nie są one instalowane z programem, można je jednak pobrać na życzenie – wystarczy kliknąć ikonę kolekcji efektów. W każdej kolekcji znalazło się kilka lub kilkanaście modyfikacji barw zdjęć. Każdemu można zdefiniować intensywność, a po zatwierdzeniu zmian można nałożyć kolejny. W identyczny sposób działają stylizacje (plakat, rysunek, materiał, akwarela…) i warstwy dodatkowe, które można nałożyć na zdjęcie (płomienie, bokeh, zadrapania, szumy i wiele innych). Można także szybko wydobyć ze zdjęcia tylko jeden wybrany obiekt, a tło zamienić na czarno-białe.

Programu można używać od razu po instalacji, ale darmowa rejestracja bądź logowanie za pomocą któregoś z serwisów społecznościowych poszerzy jego możliwości. Subskrypcja wysokości 14 dolarów rocznie daje dostęp do kolejnych możliwości programu i materiałów dodatkowych.

Ocena redakcji
4.5
Ocena użytkowników
4.33 oceny
Twoja ocena
Liczba pobrań22 597
Data aktualizacji16 cze 2016
Rozmiar pliku150.29 MB
System operacyjnyWindows
LicencjaBezpłatna
Autodesk Pixlr ikonaMasz problem z tym programem?
Zapytaj na naszym forum
Opinie (1)
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)