Awaria Płatnika. ZUS poczeka na deklaracje, ale z pieniędzmi to się pospieszcie

Awaria Płatnika. ZUS poczeka na deklaracje, ale z pieniędzmi to się pospieszcie

05.07.2016 15:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

  1. każdego miesiąca to dzień, w którym jednostki samorządowei finansowane z budżetu państwa muszą składać dokumenty doulubionej instytucji Polaków, czyli Zakładu UbezpieczeńSpołecznych. Jak wiadomo, służy do tego celu program Płatnik.Tymczasem od wczoraj wieczora Płatnik nie bardzo chce działać –zawiodło coś po stronie ZUS-owych serwerów. Wygląda to naprzeciążenie, ponieważ niektórym petentom dokumenty udałosię wysłać, po kilkunastu a nawet kilkudziesięciu próbach.

Nie lękajcie się jednak, ZUS nie ukarze tych, którzy dokumentównie zdołali wysłać. Na swojej stronie opublikował komunikat,który cytujemy w całości:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że od dnia 5.07.2016r. mogą wystąpić problemy z aktualizacją programu i danychpłatnika w programie Płatnik, co skutkuje brakiem możliwościwysyłania dokumentów ubezpieczeniowych.

W związku z tym przekazanie dokumentów za czerwiec 2016 r. zapośrednictwem programu Płatnik w ciągu dwóch, trzech dni po 5lipca 2016 r. (ustawowy termin obowiązujący na przekazywaniedokumentów rozliczeniowych dla jednostek budżetowych isamorządowych zakładów budżetowych) nie spowoduje konsekwencjiwynikających ze złożenia dokumentów po terminie, pod warunkiemterminowego opłacenia składek należnych za czerwiec 2016 r.

Informacja o przywróceniu poprawnego działania programu Płatnikzostanie opublikowana niezwłocznie po usunięciu problemu.Przepraszamy za niedogodności.

Jak widać, awaria trwa, nie wiadomo o co chodzi, nie wiadomokiedy zostanie usunięta. Oczywiście awaria systemu nie oznaczaprawa do spóźnienia się z płatnością składek – należy jesobie wyliczyć i wpłacić na konta ZUS. Chyba nikt nie spodziewałsię niczego innego?

Warto przypomnieć, że sama aplikacja kliencka Płatnika,wciąż w praktyce dzierży monopol na dostęp do serwerów ZUS-u,mimo że specyfikacja interfejsu dostępna jest od 2007 roku. Pewnąalternatywą może być webowa aplikacja ePłatnik,dostępna dla posiadaczy profilu PUE na Platformie UsługElektronicznych, dla prowadzących działalność gospodarcząciekawszą propozycją może być jednak webowa aplikacja bukigo.

Ile utrzyma się taki stan rzeczy? Użytkownicy windowsowegoPłatnika, sądząc po komentarzach na ich forum, nie są szczęśliwi.Zacytujemy jednego z nich: Ostatnia aktualizacja (metryka 91 z29-06-2016) to jakaś tragedia, poza Waszymi problemami - nie działaprzycisk "Wylicz", czasem wskazuje błąd składkiwypadkowej "do wyjaśnienia w ZUS", i inne pomniejszeproblemy. Z tego co zauważyłem to kłopoty są na Windows 10, nakomputerze z Windows 7 jest lepiej.

Nic dodać, nic ująć.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)