Boost your mobile phone signal, czyli 3G puszczone przez internet

Pokryj mnie

W reklamach wszystkie sieci telefonii komórkowej chwalą się "mapkami zasięgu" - w teorii kierując się tymi mapkami, będąc w Borach Tucholskich na środku jeziora Ostrowite powinniśmy mieć "pięć kresek". Praktyka jednak jest inna... Nawet w w dużych miastach otoczonych antenami GSM bywają "martwe punkty", gdzie w mieszkaniu najnowszy smartfon z tysiącem gier i innych aplikacji ostatnią rzeczą, jako może zrobić to być użyty jako... telefon.

Repeater, czyli wzmazniacz sygnału GSM

Od lat na rynku dostępne są wzmacniacze GSM. Ida jest dość prosta: na dachu, czy dobrze dostępnym zewnętrznym miejscu montuje się antenę, która poprzez dodatkowy wzmacniacz potrafi dać (w teorii...) zysk 50dB.

A gdyby dało się to puścić przez internet?

Vodafone Sure Signal

Jeden z moich klientów ma firmę w porcie. Zasięg telefonu jest tam tragiczny, ale nie ma problemu z doprowadzeniem internetu (dwóch różnych dostawców).
Z ciekawości zapytałem się ostatnio, co to za nowe urządzenie podłączył pod switcha:

Jak się dowiedziałem, usługa dostępna jest na rynku od dwóch-trzech lat (czyli coś mnie ominęło?). Kostka jest wielkości małego modemu, wyposażona w zasilacz, kabel sieciowy i dwa gniazda LAN (do drugiego gniazda LAN można podłączyć np. komputer, czyli ukłon w stronę np. biura, gdzie jest tylko jeden wolny port w ścianie). Po podłączeniu do sieci urządzenie zaczyna automatyczną konfigurację - szuka serwera DHCP, odnajduje drogę do internetu i po 1-2 minutach jest gotowe do pracy. No i teraz najciekawsze: telefon, będąc w pobliżu, sam odnajduje sobie nowy, najsilniejszy nadajnik GSM. Wykonując rozmowę sygnał cyfrowy trafia właśnie do tego specyficznego "boostera" i jest transmitowany do operatora przez internet.

.
Według specyfikacji wystarcza telefon z obsługą 3G, internet min. 1Mpbs no i pewnie telefon u tego samego operatora.
Wzmacniacz obsługuje do czterech jednocześnie prowadzonych rozmów i szesnastu aparatów podpiętych do "mikronadajnika". Dla małej firmy to już coś.

Gorzej jednak, gdy nie mamy dostępu zarówno do sieci GSM, jak i do internetu - wtedy zostają nam inne metody komunikacji...

Linki:
e-alarmy.pl - repeater GSM-300
http://www.vodafone.ie/mobilephoneservices/suresignal/