Bezpłatna R2firma START pomoże mikroprzedsiębiorcom w JPK‑VAT

Bezpłatna R2firma START pomoże mikroprzedsiębiorcom w JPK-VAT

22.12.2017 13:58, aktual.: 22.12.2017 14:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

JPK, czyli Jednolity Plik Kontrolny to hasło, które spędza sen z powiek wielu mikroprzedsiębiorcom. Obowiązek przesyłania fiskusowi rejestrów sprzedaży i zakupu VAT w formie elektrocznej dotknął już większe firmy, a od stycznia 2018 r. obejmie już wszystkie, także te najmniejsze. Od 1 lipca 2018 r. obejmie ich dodatkowo obowiązek udostępnienia w formacie JPK wszystkich swoich danych – na każde żądanie urzędnika. Czasu jest więc coraz mniej, na szczęście z pomocą przychodzi firma Reset2 z bezpłatnym programem R2firma START.

Wysyłka danych o zdarzeniach gospodarczych w postaci elektronicznego JPK podyktowana jest dążeniem do uszczelnienia finansów państwa. Aparat skarbowy chce w ten sposób sprawniej wyłapywać podejrzane transakcje, które mogą mieć na celu wyłudzenie zwrotu podatku VAT, czy unikanie opodatkowania. Docelowo w tej sposób przesyłane będą wszystkie kluczowe dane, w tym księgi rachunkowe, podatkowa księga przychodów i rozchodów, ewidencja przychodów, ewidencje zakupu i sprzedaży VAT, faktury VAT, wyciągi bankowe, dokumenty związane z obrotem magazynowym, raporty z kas rejestrujących, paragony oraz księgi i dowody dotyczące rozliczania podatku akcyzowego. Rewolucja JPK postępuje stopniowo. Kolejnym jej etapem jest obowiązek generowania i wysyłania raportów JPK-VAT przez mikroprzedsiębiorców począwszy od początku 2018 r.

Obraz

Do mikroprzedsiębiorców, którzy nie są jeszcze przygotowania na JPK-VAT, pomocną dłoń wyciąga firma Reset2 z bezpłatnym programem R2firma START. Jest to w pełni funkcjonalna, choć obarczona pewnymi limitami, wersja zintegrowanego systemu do obsługi firmy R2firma. Zapewnia on kompleksową obsługę handlowo-księgową przedsiębiorstwa, począwszy od obsługi magazynu, przez obsługę sprzedaży i kasy, rozrachunki i windykację należności, aż po środki trwałe i księgowość umożliwiającą kompletne rozliczenie podatku dochodowego oraz VAT. Oprogramowanie stworzone jest przez wrocławską firmę, znaną m.in. z cenionego programu R2płatnik do obsługi kadr i płac.

Szczegółowe możliwości oprogramowania R2firma są bardzo rozbudowane. Obejmują wprowadzanie i rejestrowanie najprzeróżniejszych dokumentów takich jak faktury VAT zakupu i sprzedaży (w tym eksportowe, zaliczkowe), polecenia księgowania; obsługę magazynu w tym m.in. automatyczne tworzenie dokumentów magazynowych, arkuszy inwentaryzacyjnych czy protokołów rozbieżności PR+ i PR-; rozliczenie VAT, PIT, CIT (naliczanie deklaracji VAT, PIT, CIT odbywa się oczywiście automatycznie po uprzednim zaksięgowaniu dokumentów); kontrolę rozrachunków z kontrahentami w tym m.in. restrykcje dla kontrahentów zalegających z płatnościami oraz windykacja należności, ewidencję raportów kasowych i bankowych; ewidencję środków trwałych; a także tworzenie różnego rodzaju analiz, raportów i zestawień. Wszystkie dane z systemu można wyeksportować do innych programów. Można również importować dane zapisane w formacie tekstowym.

Obraz

Podstawowa, wersja programu R2firma, oznaczona jako START, jest w pełni bezpłatna. Kierowana jest do mikroprzedsiębiorców, którzy od 2018 r. muszą sprostać nowym obowiązkom związanym z JPK. Korzystając z R2firmy START będą mogli oni nie tylko przygotować i wysłać JPK-VAT bezpośrednio do Urzędu Skarbowego, ale także kompleksowo prowadzić i rozliczyć swoją firmę. Jedynym ograniczeniami wersji START są limity miesięcznie (maksymalnie 10 księgowań, 3 faktury, 3 PZ, 3 przelewy, 3 środki trwałe). Przy czym księgowania w rejestrze VAT są bez limitu miesięcznego, bez ograniczeń jest także przygotowanie i wysyłka JPK-VAT.

Oprócz tego dostępne są dwie, bardziej rozbudowane, ale już płatne wersje programu, oznaczone jako STANDARD i PRO. Ich ceny zaczyną się od niespełna 200 zł netto. Program przez okres pierwszych 60 dni działa z najbardziej rozbudowaną funkcjonalnością, dając możliwość przetestowania wszystkich dostępnych opcji. Po tym okresie funkcjonalność zostaje ograniczona do wersji START. Można też wykupić licencję i korzystać z bardziej rozbudowanych możliwości, wszelkie wprowadzone wcześniej dane oczywiście pozostają.

Oprogramowanie R2firma START można pobrać z poziomu w naszego katalogu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)