Bill Gates przyznał, że popełnił ogromny błąd. Kosztował Microsoft około 400 mln dolarów

(Getty / Alex Wong / Staff)
(Getty / Alex Wong / Staff)

25.06.2019 10:58, aktual.: 27.06.2019 10:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Bill Gates szczerze przyznał, jaki był jego największy błąd jako szefa Microsoftu. Chodzi o Androida. Microsoft „przespał” mobilną rewolucję, a mógł być liderem mobilnego rynku.

Bill Gates jest zdania, że jego największym błędem było podejście do Androida. Żałuje, że pozwolił, by Google rozwinął ten system operacyjny. Błędna decyzja kosztowała Microsoft około 400 miliardów dolarów, nie mówiąc już o stratach wizerunkowych. Próby ratowania się systemem Windows Phone, gdy było już za późno, tylko pogorszyły sytuację.

Rynek zmieści tylko jednego konkurenta Apple

– W świecie oprogramowania szczególnie nowe platformy to rynek, gdzie zwycięzca bierze wszystko. Dlatego moim największym błędem są decyzje w zarządzaniu, które doprowadziły do tego, że Microsoft nie jest tym, czym jest Android. Microsoft mógł być jedyną platformą mobilną, która nie należy do Apple. – powiedział Gates w wywiadzie. Obserwacja jest słuszna. Obecnie wybór smartfona ogranicza się do dwóch możliwości, a Microsoftu nie ma wśród nich.

– Dla Microsoftu wygrana była naturalna, ale tu naprawdę zwycięzca zgarnia wszystko. Jeśli masz połowę tych aplikacji, a nawet 90 proc. tych aplikacji, które ma konkurencja, jesteś na drodze do upadku – opisał sytuację rynkową Gates. – Na rynku jest miejsce tylko dla jednego systemu operacyjnego, który nie należy do Apple. To miejsce jest warte 400 miliardów, które mogły przejść z firmy na „G” do firmy na „M”.

Bill Gates powiedział publicznie to, co podejrzewaliśmy od lat. Microsoft miał potencjał i środki, by wygrać mobilną rewolucję… gdyby jej nie przespał. Firma kompletnie nie odnajduje się na rynku urządzeń mobilnych.

Tam jest rewolucja, a Microsoft śpi

Windows Phone pojawił się na rynku za późno. Choć smartfony z nim były pomysłowe i sprzętowo bardzo dobre za tę cenę, ciągle brakowało dla nich aplikacji. Nie pomogło tworzenie uniwersalnego formatu dla desktopa i smartfonów, na pewno nie pomogły wynalazki „pośrednie” w postaci Windowsa RT. Microsoft nie zrozumiał potrzeb klientów i okazja przeszła mu koło nosa.

W końcu, po latach agonii, Windows Phone (wtedy już Windows Mobile 10) został pogrzebany. Gdyby Microsoftowi się udało, dziś mógłby dominować zarówno na rynku desktopów, jak i urządzeń mobilnych, dostarczając do tego świetne narzędzia dla programistów aplikacji dla obu platform.

Całą rozmowę Billa Gatesa z funduszem VC Village Global możesz obejrzeć poniżej.

Bill Gates on Startups, Investing and Solving The World's Hardest Problems

Microsoft od kwietnia znów jest najdroższą firmą świata mimo niektórych niekorzystnych decyzji. Jego wycena sięga 1,05 biliona dolarów. Po piętach depczą mu Amazon i Apple.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (208)