Bio‑Bot, czyli robot z prawdziwymi mięśniami

19.11.2012 15:42, aktual.: 20.11.2012 13:59

Na Uniwersytecie Illinois powstała maszyna, która może postawić na głowie nasze pojęcie i wyobrażenie o robotach. W dzisiejszych czasach na słowo „robot” przychodzi nam do głowy metalowy twór, ale niebawem możemy się zetknąć z czymś zupełnie innym. Naukowcy „skonstruowali” bowiem „maszynę”, której szkielet powstał z hydrożelu (hydrofilowy polimer, znany z podobieństwa do organicznych tkanek), a motorem napędowym są komórki mięśnia sercowego nowo narodzonych szczurków.

Obraz

Konstrukcja o rozmiarach 2 x 4 mm została wycięta laserem z hydrożelu, a następnie pokryta warstwą komórek mięśniowych, które poruszają „nóżką” (ostateczny kształt Bio-Bota z długą nóżką pokazuje zdjęcie na samym dole). Skurcz ma miejsce 2 razy na 3 sekundy, co pozwala mającemu 4 mm długości Bio-Botowi na poruszanie się z prędkością ponad 200 μm na sekundę. Znamiennym jest, że naukowcy nie starają się naśladować żadnego mechanizmu czy stworzenia, które można spotkać w naturze. Projekt Bio-Bota jest wynikiem jedynie eksperymentów w laboratorium. Jak to wygląda, można obejrzeć na łamach Nature, gdzie znajduje się również nagranie „chodzącego” urządzenia.

Przyszłość tego pomysłu nie jest jeszcze jasna. Na razie urządzenie jest bardzo ograniczone, gdyż komórki sercowe są w stanie pracować na nim około 5 dni i na razie Bio-Boty mogą poruszać się tylko w środowisku wodnym. To jednak krok w stronę opracowania kolejnego sposobu napędzania konstrukcji opracowanych przez ludzi. Nie wiadomo jeszcze, jak można te hydrożelowe maleństwa wykorzystać, ale potencjalnie nadawać się będą do analizy płynów czy śledzenia i neutralizacji toksyn. Jeśli uda się nadać Bio-Botom trochę „inteligencji”, zapewne zainteresują się nimi biolodzy, ekolodzy i lekarze.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)