Bitcoin święci triumfy. Stał się legalnym środkiem płatniczym Salwadoru

Bitcoin święci triumfy. Stał się legalnym środkiem płatniczym Salwadoru

Bitcoin święci triumfy. Stał się legalnym środkiem płatniczym Salwadoru
Źródło zdjęć: © Getty Images | SOPA Images
Konrad Siwik
07.09.2021 14:49

Bitcoin staje się coraz popularniejszy, a jego wycena z roku na rok bije kolejne rekordy. Jednak wciąż nie był on uznawany za legalną walutę – aż do teraz. Salwador uznał pierwszą kryptowalutę za oficjalny środek płatniczy.

Salwador stał się pierwszym krajem na świecie, który zaakceptował bitcoina jako legalny środek płatniczy, pomimo powszechnego krajowego sceptycyzmu i międzynarodowych ostrzeżeń o zagrożeniach dla konsumentów.

Rząd prezydenta Nayiba Bukele twierdzi, że dzięki temu posunięciu wielu Salwadorczyków po raz pierwszy uzyska dostęp do usług bankowych i zaoszczędzi około 400 milionów dolarów rocznie na opłatach od przekazów pieniężnych wysyłanych do kraju z zagranicy.

Prezydent ogłosił, że Salwador kupił swoje pierwsze 400 bitcoinów, w dwóch transzach po 200, i obiecał, że na tym nie poprzestanie. Według giełdy kryptowalut Gemini, 400 bitcoinów kosztowało około 21 milionów dolarów.

Natomiast ostatnie badania opinii publicznej wykazały, że większość z 6,5 miliona mieszkańców Salwadoru odrzuca ten pomysł i będzie nadal używać dolara amerykańskiego, legalnej waluty kraju przez ostatnie 20 lat.

W tym miejscu warto przypomnieć, że pod koniec czerwca tego roku rząd Salwadoru ogłosił, że przy okazji uznania bitcoina za oficjalny środek płatniczym, będzie rozdawał obywatelom równowartość 30 dolarów w pierwszej kryptowalucie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)