BlackBerry jak Cyanogen: chce sprzedawać swojego bezpiecznego Androida

BlackBerry jak Cyanogen: chce sprzedawać swojego bezpiecznego Androida

BlackBerry jak Cyanogen: chce sprzedawać swojego bezpiecznego Androida
25.08.2017 17:07

Firma BlackBerry jako producent smartfonów straciła na znaczeniu, ale wciąż ma silną pozycję w usługach dla biznesu. Jej Android z zestawem narzędzi DTEK sprawdził się w środowiskach, gdzie potrzebna jest dodatkowa ochrona danych. Niektórzy twierdzą, że Androida znanego jako BlackBerry Secure będą mogli stosować też inni producenci smartfonów.

BlackBerry szuka sposobu, by licencjonować swoje oprogramowanie innym producentom urządzeń mobilnych. Alex Thurber z zarządu BlackBerry przyznał, że firma negocjuje z kilkoma partnerami i niebawem dowiemy się więcej o kontraktach. Na pewno BlackBerry Secure pojawi się na rynku indyjskim, na urządzeniach firmy Optiemus. To jeden z trzech partnerów, którzy mają licencję na korzystanie ze znaku firmowego BlackBerry. Pozostali to TCL i Merah Putih.

PRIV by BlackBerry - DTEK by BlackBerry: Official How To Demo

Na razie nie wiemy też, czy BlackBerry zamierza udostępniać innym producentom tylko aplikację DTEK, czy może całe ROM-y z systemem. Nieznany jest też cykl aktualizacji, ale jeśli już dojdzie do porozumienia z innym producentem, BlackBerry raczej nie pozwoli sobie na zaniedbania w kwestii bezpieczeństwa. Warto śledzić temat, gdyż DTEK znacznie ułatwia ochronę prywatności i informuje o tym, co jeszcze można włączyć, bo poprawić zabezpieczenia.

Monitor stanu urządzenia sprawdzi aplikacje, konfigurację systemu, szyfrowanie, automatyczne odblokowywanie po połączeniu z urządzeniem Bluetooth i wiele innych cech, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo danych. Wszystkie akcje będą logowane, dzięki czemu można łatwo prześledzić aktywność na smartfonie. Ponadto DTEK sprawdza, czy aplikacje z zewnątrz nie zmieniły systemu. Aplikacja daje też wygodny dostęp do uprawnień wszystkich aplikacji, co można spotkać też w systemach Xiaomi. Poza tym centrum zabezpieczeń, BlackBerry dostarcza również menedżera haseł i pełne szyfrowanie danych. W kwestii zdalnego blokowania smartfonu w razie kradzieży polega na mechanizmach Google'a.

BlackBerry Secure może działać nie tylko na smartfonach. Wciąż gorącym tematem jest bezpieczeństwo Internetu Rzeczy i tam również BlackBerry widzi przyszłość dla swojego Androida. Na tym polu system miałby konkurować z Android Things OS. Jeśli sprawy potoczą się w tym kierunku, BlackBerry może funkcjonować podobnie do Cyanogena.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)