Blizzard skończył 25 lat. Zobacz najlepsze gry, w których maczał palce

Blizzard skończył 25 lat. Zobacz najlepsze gry, w których maczał palce

Blizzard skończył 25 lat. Zobacz najlepsze gry, w których maczał palce
10.02.2016 17:26, aktualizacja: 22.06.2018 11:39

W tym tygodniu w historii gier komputerowych oznaczony został kolejny kamień milowy – Blizzard skończył 25 lat. Mimo że firma jest już bardzo stara, wciąż doskonale radzi sobie z pokonywaniem młodszych i wydawałoby się, że bardziej elastycznych konkurentów. Co więcej, robi to niezależnie od platformy, czego świetnym przykładem jest karcianka Hearthstone: Heroes of Warcraft. Zacznijmy jednak od początku…

Firma Blizzard Entertainment zaczęła działalność 8 lutego 1991 roku jako Silicon & Synapse. W grudniu 1993 roku nazwa została zmieniona na Chaos Studio, ale istniała już firma o tej nazwie. W maju 1994 roku firma została przechrzczona na Blizzard Entertainment. W 2008 roku Blizzard został połączony z Activision i tak powstał holding Activision Blizzard.

Obraz

Michael Morhaime i Allen Adham wspominają początki firmy z rozrzewnieniem. Gdy w 1994 roku Chaos Studio przeszło w ręce firmy Davidson & Associates, było to 19 fajnych nerdów, których średnia wieku wynosiła 24 i pół roku. Tworzyli produkty dla pokolenia „X” i robili to bardzo dobrze, z ogromną pasją. Dość wspomnieć, że firma powstała za prywatne 10 tysięcy dolarów Adhama, które dostał od rodziców po ukończeniu studiów. Pozostało mu przekonać Morhaimego, by rzucił pracę w Western Digital i razem z nim pisał gry, a także Franka Pearce'a, by odszedł z Rockwella. Trzech programistów, którzy do stracenia mieli tylko czas, było już poważną siłą roboczą.

Jesteśmy fanatykami gier. Jesteśmy rynkiem docelowym i to daje nam przewagę. Wiemy co się sprzeda. Oglądam kreskówki w każdy sobotni poranek nie tylko w ramach pracy… po prostu je lubię. – Allen Adham, 1994, wywiad dla Los Angeles Times

Osobną kwestią są możliwości techniczne początku lat dziewięćdziesiątych. Założyciele Blizzarda wspominają, że były to czasy, gdy jedna osoba mogła stworzyć świetną grę. Wystarczyło mieć pomysł i zacząć pisać kod. Tego, jak gra powinna wyglądać i działać, założyciele Blizzarda nauczyli się przenosząc gry Nintendo na maszyny Commodore Amiga w pierwszych miesiącach działalności. Dzięki temu nawiązali kontakt z Brianem Fargo i firmą Interplay.

Obraz

Jeszcze przed Bożym Narodzeniem 1991 roku Silicon & Synapse, przy współpracy z Interplayem, wydał swoją pierwszą grę – RPM Racing (Radical Psycho Machine Racing) na konsole SNES. Gra została wydana tuż przed Bożym Narodzeniem i przyniosła młodemu studiu pierwsze poważne pieniądze. To jeden z silniejszych argumentów za tym, że warto prowadzić studio i tworzyć gry. Założyciele Blizzarda uznali bowiem, że spróbują swoich sił na rynku gier przez rok i zobaczą, jak będzie – wtedy do stracenia mieli tylko czas. Dziś lepiej znany jest następca tej gry – Rock n' Roll Racing.

Jako że gry firmy Blizzard zafundowały nam wiele nieprzespanych nocy, postanowiliśmy przypomnieć Wam kilka świetnych tytułów z tego studia… ale nie poszliśmy na łatwiznę – w przeglądzie nie znajdziecie tych najpopularniejszych i najbardziej oczywistych tytułów, jak Diablo, StarCraft i gry z serii Warcraft.

Oczywiście w naszej bazie gier znajdziecie kilka darmowych pozycji Blizzarda. Szczególnie polecam Blackthorne, niedawno udostępnioną za darmo. Drugą pozycją obowiązkową jest także dostępna za darmo The Lost Vikings. A jeśli wolicie coś nowszego, spróbujcie Hearthstone: Heroes of Warcraft na komputer lub smartfona. Możecie także pobrać StarCraft II w wersji Starter Edition, World of Warcraft Starter Edition i klienta MOBA Heroes of the Storm. Bawcie się dobrze!

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)