Boot To Gecko - Mozilla też chce mieć własny system

Boot To Gecko - Mozilla też chce mieć własny system

26.07.2011 11:48, aktualizacja: 26.07.2011 13:56

Mozilla chce wprowadzić własny system operacyjny dla urządzeń mobilnych. Nowy OS miałby być oparty na Androidzie rozwijanym przez firmę Google.

Taki pomysł pojawił się na liście dyskusyjnej deweloperów Mozilli. O projekcie poinformował Andreas Gal, który również przedstawił jego nazwę roboczą: Boot To Gecko. Nowy system miałby częściowo wykorzystywać kod Androida udostępniony przez firmę Google. Mozilla planuje początkowo zająć się stworzeniem podstawowych funkcji, takich jak obsługa telefonu i aparatu, wysyłanie SMS-ów, Bluetooth itp. Stworzone zostaną również odpowiednie API do ich obsługi.

Następnie rozpoczną się prace nad dostępem do Internetu, bezpiecznym wczytywaniem witryn i aplikacji. Te ostatnie mają być - co najważniejsze - uruchamiane w Sieci, co umożliwi korzystanie z nich na wielu platformach. Ma to być jeden z atutów nowego systemu. Przypomnijmy, że Mozilla pracuje już nad grami i programami dostępnymi z poziomu przeglądarki w ramach projektu Open Web Applications. Mimo wykorzystania elementów kodu Androida, fundacja chce zbudować nowy system w oparciu o swój silnik Gecko. Co więcej, Mozilla planuje, że Boot To Gecko nie będzie wykorzystywał Javy.

Na razie projekt jest w zbyt wczesnym stadium, aby wyrokować o jego rozwoju. Mozilla wyraźnie chce zaznaczyć swoje miejsce na rynku urządzeń mobilnych. Pytanie, czy najlepszym krokiem jest wprowadzanie własnego OS, czy też może lepszym posunięciem byłby najpierw rozwój aplikacji dla istniejących systemów? Firefoksowi w wersji mobilnej sporo jeszcze brakuje do konkurencyjnych rozwiązań takich jak na przykład Opera Mini. Jedno jest pewne, Mozilla będzie musiała mocno się napracować, aby zaistnieć na rynku systemów mobilnych, skoro nawet takiemu gigantowi jak Microsoft jest trudno zdobyć mocną pozycję. Oby nie skończyło się jedynie na fajnym pomyśle, jak w przypadku koncepcji telefonu Seabird.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)