Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Specjalista ds. IT — Windows 10 i znikające drukarki oraz tańczące mrówki

GDzień wcześniej przed wyjściem z pracy zauważyłem, że system zaciągnął aktualizacje i jedyną możliwością wyłączenia komputera jest zgoda na ich zainstalowanie. Można co prawda uśpić komputer, ale pomyślałem że niech to się przez noc zainstaluje i będzie spokój. Lepiej mieć to z głowy i nie ryzykować nazbierania całego stosu poprawek, które się będą odkładać na "kopę". Kliknąłem więc "Zainstaluj i zamknij" i poszedłem do domu.

Dzisiaj rano zachodzę do biura i odpalam blaszaka - pojawia się logo, kółeczka , kropeczki i komunikat "Przygotowywanie aktualizacji Ukończono xx% Nie wyłączaj komputera". Do jasnej anielki, przecież po to zostawiłem na noc ten proces, aby się rano nie denerwować i nie czekać na jaśnie wszystko wiedzący aktualizator i tańczące w kręgu mrówki. Wiedziałem że cały dzień już mam z.....zepsuty (pisownia zmieniona). Po zakończeniu tego procesu ujawnił się ekran powitalny i bieżąca data z godziną do pary. Zalogowałem się i udałem w kierunku paska startowego aby dokonać uruchomienia poczty oraz przeglądarki do cyberprzestrzeni.

Nic nie przejawiało podejrzanych anomalii czy też nadzwyczaj ulepszonych doznań podczas pracy w porównaniu z dniem poprzednim.

Do czego poza komputerem przyda się wentylator Arctic F12?

Południowa Polska topi się od słońca, a stan ten nie zmieni się co najmniej przez najbliższy tydzień. Gdy za oknem leje się żar, a w naszym pokoju farba spływa ze ścian, to ciężko jest zabrać się za cokolwiek innego niż popijanie zamarzniętej "lemoniady". Komputera nie bardzo da się włączyć, bo podgrzeje powietrze jeszcze bardziej, a smartfon czy tablet też zaczynają parzyć w łapki. W takich chwilach czasem rodzą się dziwaczne pomysły.

Co powiecie na cztero-wirnikowy domowy wentylator na bazie wentylatorów przeznaczonych do obudów komputerowych. Taki pomysł waśnie doszedł do mojego mózgu w dniu dzisiejszym. Na dnie szafy zawekowały mi się cztery wentylatory 120mm Arctic F12 - kupiłem je kiedyś w dobrej cenie i czekały na ... no nie wiem dokładnie na co, ale czekały cierpliwie.

Postanowiłem połączyć cztery wentylatory razem za pomocą zipów (opasek zaciskowych). Pomysł okazał się bardzo wygodny i prosty w realizacji. Po zaciągnięciu opasek, cała konstrukcja usztywniła się i utworzyła monolityczną bryłę o bardzo kompaktowych gabarytach. Przewody puściłem wewnątrz, aby nie płatały się po bokach. Do podłączenia zasilania wykorzystałem jedną z moich płytek do modułów LED - nadała się idealnie.

Naprawa drukarki atramentowej HP D5160 — czy leci z nami sprzęgło?

W dobie planowego postarzania sprzętu oraz postępującej miniaturyzacji, coraz częściej mamy problem z przeprowadzeniem naprawy naszych urządzeń. W dzisiejszych czasach jednorazowe drukarki stały się normą. Na szczęście nie dałem się wciągnąć w grę producentów i dzielnie trzymam się jednego modelu sprzętu drukującego, który daje się podreperować. Mowa tutaj o atramentówce HP Photosmart D5160, którą zakupiłem ponad 10 lat temu jeszcze za czasów Windows XP i pracuje praktycznie bez problemu przez ten czas. Co prawda przeprowadzałem kilka napraw, jednak po tych drobnych zabiegach sprawowała się bez zarzutu kolejnych kilka lat. Choć sam producent postawił na niej krzyżyk już dawno - ja nie daję się przekabacić na nic nowego.

Niestety znów przyszło mi się zmierzyć z humorami mojej "koleżanki", która po wydrukowanej stronie odmówiła posłuszeństwa, wyświetlając czerwony wykrzyknik. Oświadczenie to było poprzedzone zgrzytaniem, mieleniem i trzaskami. Ostatecznie pojawił się również komunikat dotyczący blokady karetki. Nie poddałem się wcześniej to teraz tez nie zostawię tego tak - pomyślałem i poszedłem spać.

Rano zabrałem się za starcie kurzów oraz rozebranie druk-masterki.

Specjalista ds. IT — naprawiamy kolor w drukarce HP Color LaserJet 2600n

Ostatnie upalne dni dawały nieźle w czajnik i ciężko było się skupić na codziennych obowiązkach. Pomiędzy stosem papierkowej roboty, a przygotowywaniem materiałów reklamowych - od dłuższego czasu nie zajmowałem się specjalnie naprawą żadnego sprzętu drukującego. Ale jak to mówią co się odwlecze, to nie uciecze. Pewnego dnia zostałem zapytany przez szefa, czy nie przyda mi się w biurze kolorowa drukarka bo ma w domu ale właściwie z niej nie korzysta. Odparłem, że zawsze się może przydać do szybkiego wydruku np. drobnych materiałów typu POS. Niedługo po tym stała już na mym biurku HP Color LaserJet 2600n.Nie jest to konstrukcja nowa ani specjalnie zaawansowana - po prostu budżetowa drukarka A4 do domu. Eksploatacja przy wykorzystaniu tonerów marki HP raczej droga - średni koszt zestawu 4 kaset to ok. 900 zł, co jest kwotą zbliżoną do ówczesnej ceny samej drukarki. W związku z tym konieczność stosowania zamienników obowiązkowa.

Ten dość ciężki (ponad 18kg) kloc, który zaparkował na biurku powinien w końcu zabrać się do jakiejś roboty. Wziąłem się więc za odpalenie maszynki. Po wpięciu się do sieci i zainstalowaniu sterów, puściłem diagnostykę i wydruk strony testowej. To co wyszło nie napawało optymizmem.

MK809IV Android mini PC — montujemy zewnętrzną antenę WiFi

Jakiś czas temu nabyłem niewielkie urządzenie zwane MK809IV, które jest mini komputerkiem z Androidem na pokładzie. Więcej na temat tego dongla w recenzji. W każdym razie wbudowana antena WiFi w formie ścieżek na PCB ma tragiczny zasięg - podłączenie się do routera w drugim pokoju i sprawne korzystanie z sieci graniczyło z cudem. Postanowiłem więc dorobić antenę zewnętrzną - jak to wyszło oraz czy to pomogło - zapraszam do lektury.

Na samym początku rozebrałem urządzenie i sprawdziłem możliwości dołączenia lepszej anteny. Jak się szczęśliwie okazało, na płytce znajduje się miejsce na wlutowanie gniazda antenowego IPX SMD - obok napisu WIFI. Szerokość takiego gniazda to ok. 2,6mm z wyprowadzeniem o szerokości ok. 0,6mm. Lutowanie będzie więc wymagało większego skupienia - bez stacji lutowniczej z odpowiednim grotem się nie obejdzie. Najpierw jednak trzeba zakupić odpowiednie elementy. Pasek z pięcioma potrzebnymi gniazdami to koszt ok. 4-5zł. Do tego zakupiłem niewielką antenkę w formie giętkiego paska z przylutowanym przewodem i wtyczką IPX na końcu.

9 dobrych programów na Androida cz. 6

Zapraszam na kolejną część przeglądu ciekawych aplikacji na urządzenia z systemem Android. Ale najpierw chciałem wtrącić dwa słowa na temat wprowadzenia usługi płatniczej Android Pay. Oficjalne uruchomienie w Polsce, odbyło się 17 listopada 2016 roku, więc dopiero zaczynamy testowanie usługi w naszym kraju. Zasada działania generalnie sprowadza się do tego, aby dodać swoją kartę płatniczą do swojego konta Google. Za pomocą specjalnej aplikacji Android Pay, nasz smartfon z modułem NFC, staje się bezstykową kartą płatniczą. Możemy więc wygodnie i szybko dokonywać płatności zbliżeniowych w sklepie.

Wszystko wydawało by się piękne, tylko zastanawiam się nad sensownością takiego rozwiązania, szczególnie w Polsce. Działa to tak, że musimy odblokować ekran - blokada jest wymagana w przypadku tej usługi. Następnie możemy przystąpić do płatności, przykładając telefon do terminala. To samo potrafi moja Visa, a do tego nie muszę jej wyjmować z portfela i wpisywać pinu. Oczywiście po przekroczeniu 50PLN jest on wymagany, ale w przypadku smartfona również jest on potrzebny. Dodatkowo osoby korzystające z guglowego rozwiązania, zgłaszają problemy z usługą.

Wspomnienie 10 HotZlotu 2016 [wideo]

Już prawie miesiąc, jak zakończył się coroczny zjazd czytelników portalu na imprezę Hot Zlot. Dziesiąta edycja odbyła się w Szklarskiej Porębie i jak zwykle była to niezapomniana impreza. W końcu zebrałem się aby zmontować klip wideo z tego wydarzenia i choć trochę uchylić rąbka atmosfery jaka panuje na tym spotkaniu. Nie zamierzam zanudzać tutaj szczegółowymi opowieściami, bo tego nie da się tak prosto opisać i przekazać klimatu, tam trzeba być i to poczuć. Warto się udzielać na łamach portalu, by "dostać" się na tą wielką imprezę i doświadczyć tych wszystkich atrakcji :-) Na każdym zlocie jest bardzo napięty harmonogram, choć nie brakuje czasu na integrację. Sesje techniczne dają okazję do zapoznania się z nowinkami sponsorów, ale też można się dowiedzieć ciekawych rzeczy ze świata nowych technologii i poznać projekty jakimi zajmują się w świecie IT czy telekomunikacji - znane korporacje. Przy tym nie brakuje dobrej zabawy z udostępnionymi gadżetami oraz profesjonalnym sprzętem czy oprogramowaniem. Ale najważniejsze to możliwość spotkania ciekawych ludzi i możliwość zadania im trudnych pytań, a na koniec wspólnie udać się na szklaneczkę "soczku".

Zasilacz OCZ ModXStream PRO u chirurga, czyli naprawa sygnału PG (PWR_OK)

Historia zaczęła się ponad dwa lata temu, kiedy to doznałem nieoczekiwanej sytuacji, co dla "komputerowca" oznacza szok i stan przed zawałowy. Komputer prawie umarł. Prawie, ponieważ po wciśnięciu "start" włączały się wentylatory i nic poza tym. Pierwsze próby zdiagnozowania rozpoczęły się od wypięcia wszystkich napędów i kart. Niestety nic się nie wyjaśniło.

Po wykluczeniu wszystkiego co można dołączyć do płyty głównej, podejrzany został tylko zasilacz. Metody "resetowania" w postaci odłączania całkowicie od zasilania nie pomogły. Po pomiarze napięć okazuje się, że są prawidłowe. Czyli wszystkie wartości są zgodne ze specyfikacją. W mojej głowie zabłysnęła żaróweczka "WDF!" i poszedłem spać.

Nazajutrz obudziła mnie myśl weryfikacji jeszcze jednego sygnału. Sygnału "PG" (Power Good), oznaczany też "PWR_OK". Sygnał ten jest podawany przez zasilacz i informuje płytę główną, że wszystkie napięcia są prawidłowe i można się uruchomić. Sygnał ten jest dostępny na pinie nr 8 złącza ATX, w kolorze popielatym lub białym.

Blogowa Krzyżówka - rozwiązanie

Nadszedł czas na rozwiązanie mini konkursu z krzyżówką z wpisu Jak zostałem milionerem...Przez sześć dni były publikowane pytania - w sumie było ich 14, których odpowiedzi były hasłami do krzyżówki o tematyce IT. Do zdobycia były 3 kody do pakietu Kaspersky Internet Security z 3 miesięczną ochroną każdy. Przypomnę, że należało jako rozwiązanie podać hasło dwu wyrazowe oraz odpowiedzi na poszczególne pytania. Pierwszy kod miał być przyznany dla osoby, która jako pierwsza poda rozwiązanie krzyżówki, kolejny dla osoby, która pierwsza poda poprawne odpowiedzi na wszystkie pytania i trzeci kod dla kolejnej osoby, która poda wszystkie poprawne odpowiedzi. Odpowiedzi i hasło krzyżówki należało przesłać do mnie w prywatnej wiadomości.

Poniżej poprawne odpowiedzi, jakie powinny być wpisane do krzyżówki:

  • (1) 6 poziomo: 127.0.0.1
    localhost
  • (2) 4 pionowo: konwertuje sygnały szeregowe na równoległe i na odwrót, obsługuje porty COM
    UART

Jak zostałem milionerem oraz konkurs z nagrodami [aktualizacja:29.06.16]

Bloger - jak to poważnie brzmi, jestem Blogerem i piszę bloga. Bloguję, czyli opisuję moje doświadczenia, zainteresowania, wydarzenia z mojego życia, przez pryzmat zainteresowań i pasji. Wiele można znaleźć w sieci blogów i blogerów czy blogerek. Niestety część z nich przeistacza się we flogerów - gdy kasa się wtrąca w twórczość pasjonata - może dojść do przeobrażenia się w marketingową papkę. Najbardziej wartościowa jest dla mnie ta pierwotna forma bloga - taka z osobowością, pasją, z naturalnymi i prawdziwymi emocjami.

Branża reklamowa podchwyciła potencjał i wetknęła swoje macki do blogosfery. Teraz ładnie wpisuje się to w określenie social media. Oczywiście dobrze, że komercja nawiązuję kontakt ze społeczeństwem, ale została też przekroczona granica, poza którą jest już tylko niesmak. Do tej sytuacji doprowadzili też sami autorzy blogów, którzy poddali się temu i zaczęli nieźle na tym zarabiać. Nie mam nic do tego, by mieli coś ze swojej pracy, jednak są pewne kresy takich działań.