BTDigg - pierwsza wyszukiwarka torrentów bez trackerów

BTDigg - pierwsza wyszukiwarka torrentów bez trackerów

24.02.2011 15:32

BTDigg jest pierwszą wyszukiwarką plików torrent, która nie korzysta z trackerów. Zdaniem twórców to duży krok w stronę decentralizacji sieci BitTorrent.

Standardowe wyszukiwarki są zależne od trackerów, czyli serwerów przekazujących dane na temat użytkowników pobierających i przesyłających pliki torrent. Jeżeli jednak serwery zostaną zablokowane, użytkownicy mają utrudniony dostęp do zamieszczonych w Internecie torrentów. Rozwiązaniem może być rozproszony system DHT. Jego zadaniem jest wyszukiwanie komputerów, na których znajdują się interesujące nas pliki. Umożliwia on odnalezienie materiałów nawet jeśli centralne trackery zostały zablokowane. Z DHT korzystają już popularne klienty sieci BitTorrent jak na przykład µTorrent czy Vuze. Teraz dołączyła do nich wyszukiwarka BTDigg.

Zdaniem twórców wyszukiwarki, jak cytuje TorrentFreak, jej wprowadzenie ułatwi korzystanie z plików torrent, pozwoli też na decentralizację sieci BitTorrent. Blokada takich serwisów jak The Pirate Bay czy isoHunt nie będzie przeszkodą dla osób pobierających materiały z Sieci. Prace nad wyszukiwarką nie zostały jeszcze zakończone. W obecnym stadium strona wygląda dość ubogo. Powinno się to zmienić w ciągu najbliższych tygodni. Twórcy wyszukiwarki pracują nad poprawkami, planowana jest również zmiana wyglądu witryny.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)