Byłeś na stronie informującej o śmierci po szczepieniu na COVID-19? Eksperci mówią o zagrożeniu

Byłeś na stronie informującej o śmierci po szczepieniu na COVID-19? Eksperci mówią o zagrożeniu

Zdjęcie jednego z polskich szpitali, który walczy z pandemią COVID-19 - zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie jednego z polskich szpitali, który walczy z pandemią COVID-19 - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Getty Images | Jacek Szydlowski
Karolina Modzelewska
10.05.2021 18:01

CERT Polska właśnie poinformował o zagrożeniu związanym z odwiedzaniem stron zawierających informacje dotyczące "rzekomych śmierci po szczepieniu" na COVID-19. Jest to kolejne oszustwo, które może nas kosztować utratą dostępu do konta na Facebooku i wrażliwych danych.

Pandemia COVID-19 sprzyjaj działalności oszustów internetowych. Przestępcy wymyślają coraz to nowsze sposoby, aby wykorzystać naszą nieuwagę i przejąć wrażliwe dane, co może skutkować wieloma, nieprzyjemnymi sytuacjami np. utratą środków na koncie lub zaciągnięciem kredytu przy użyciu naszych personaliów.

Oszustwo na Facebooku

Najnowsze oszustwo, o którym właśnie poinformował CERT Polska, bazuje na rozpowszechnianiu doniesień na temat szczepień i ich rzekomych skutków. Organizacja zajmująca się wykrywaniem i reagowaniem na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci, przekazała, że "przestępcy, wykorzystując przejęte lub fałszywe konta w serwisie Facebook, na różnych grupach publikują wpisy z sensacyjnymi informacjami, co ma zachęcić czytelnika do wejścia w załączony link".

W ten sposób oszuści chcą zmusić potencjalne ofiary do kliknięcia w załączony link. Istnieje na to duża szansa, bo część wpisów dotyczy rzekomych kilkunastu zgonów po przyjęciu szczepionki na COVID-19. Jest to obecnie niezwykle popularny temat, bo wiele osób przed szczepieniem sprawdza, jakie ryzyko towarzyszy przyjęciu dawki preparatu Pfizer, Astra Zeneca, Moderna czy Johnson&Johnson.

Po kliknięciu w zamieszczony link pojawia się fałszywy panel logowania. Przestępcy liczą na to, że ich potencjalne ofiary z niego skorzystają, dzięki czemu oni zyskają dostęp do danych logowania. Przejęte konta mogą być wykorzystane w różnych celach. CERT Polska wspomina o dalszej publikacji nieprawdziwych doniesień na temat szczepionek oraz możliwych wyłudzeniach środków finansowych.

Organizacja podpowiada, jakie kroki należy podjąć, jeśli natrafiliśmy na fałszywy panel logowania do Facebooka i podaliśmy swoje dane. Podstawowym działaniem jest zmiana hasła i aktywacja uwierzytelniania dwuskładnikowego. Warto również wylogować wszystkie aktywne sesje oraz sprawdzić, czy nasze konto na Facebooku nie zostało powiązane z podejrzanymi aplikacjami. Więcej na ten temat można przeczytać na Facebooku CERT Polska.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (65)