WhatsApp: oszuści włamują się na konta i chcą zdobyć pieniądze. Uwaga na dziwne wiadomości

Użytkownicy WhatsAppa muszą uważać na nową formę oszustwa
Użytkownicy WhatsAppa muszą uważać na nową formę oszustwa
Źródło zdjęć: © NurPhoto via Getty Images | NurPhoto
Oskar Ziomek

10.05.2021 10:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Korzystający z WhatsAppa muszą zwrócić uwagę na niektóre wiadomości, które niekoniecznie pochodzą od ich znajomych. Za granicą popularne staje się bowiem oszustwo, w którym ktoś przejmuje konta użytkowników, a później kontaktuje z ich znajomymi, docelowo chcąc zdobyć od nich pieniądze.

Na rosnącą popularność nowego mechanizmu zwraca uwagę CyberDefence24. Chociaż przykład dotyczy Indii, łatwo sobie wyobrazić, że podobna metoda zostanie szybko wykorzystana przez oszustów także z innych regionów.

Schemat działania atakujących jest stosunkowo prosty, a wszystko zaczyna się od przejęcia konta WhatsAppa losowo wybranych użytkowników. To możliwe choćby przez nieostrożność na etapie odczytywania kodu weryfikacyjnego podczas rejestracji nowego urządzenia. Niedawno ostrzegaliśmy, że niektórzy są skłonni bez skrupułów przekazać go innym, a to proszenie się o kłopoty.

Później oszustwo ma w praktyce podobny przebieg, jak większość wyłudzeń "na Blika". Atakujący, na tym etapie podszywając się pod wybraną osobę, kontaktuje się z jej znajomymi z WhatsAppa, prosząc o przelew środków na podane konto. W opisywanym przypadku w Indiach sugeruje, że pieniądze są potrzebne jako wpłata w ramach wsparcia służby zdrowia walczącej z koronawirusem. To zmyślona historia, a środki w rzeczywistości trafią na konto oszusta.

W innych regionach mogą paść inne fałszywe argumenty, dostosowane do realiów danego kraju. Co istotne, nie można oczywiście wykluczyć, że jakiś znajomy z WhatsAppa faktycznie prosi o wsparcie tej czy innej zbiórki pieniędzy. Warto więc w każdym takim przypadku we własnym zakresie zorientować się, czy akcja jest autentyczna, a osoba, z którą rozmawiamy - rzeczywiście jest znajomą.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)