Captivate 6 i Course Companion — e-learning według Adobe

Captivate 6 i Course Companion — e‑learning według Adobe

19.06.2012 13:46

Naszą bazę programów wzbogaciła jeszcze ciepła wersja 6 Adobe Captivate — jednego z najlepszych narzędzi do tworzenia różnego rodzaju interaktywnych prezentacji, materiałów szkoleniowych itp., mogących posłużyć do zdalnego nauczania lub jako zwykłe podręczniki. Z jego pomocą sprawnie i wygodnie stworzymy projekt gotowy do publikacji w sieci lub przeznaczony dla urządzeń mobilnych.

Oprogramowanie pomimo swoich olbrzymich możliwości jest stosunkowo proste w obsłudze. Praca z nim przypomina w pewien sposób tworzenie prezentacji w aplikacji PowerPoint, z której slajdy można również do Captivate importować. Podobnie jak w przypadku produktu Microsoftu, także w Adobe Captivate tworzenie nowego projektu opiera się o dodawanie do niego kolejnych slajdów z różnymi elementami. Po zakończeniu pracy gotowa prezentacji wyeksportowana może być do jednego z popularnych formatów. Co istotne, narzędzie potrafi również generować kod HTML, który czyni efekty pracy całkowicie przenośnymi. Opcja nagrywania pozwala zapisywać i wykorzystywać w prezentacji zrzuty ekranowe oraz materiał wideo z np. nagranymi operacjami na pulpicie. O ile program nie daje dużych możliwości obróbki klipów, tak zrzuty ekranowe mogą być przez użytkownika dowolnie dostosowywane. Captivate posiada także możliwość wskazywania toru przemieszczania się kursora po obrazie, miejsca kliknięć itp.

Na każdym etapie pracy prezentacja wzbogacana może być o dodatkowe obiekty, tj. grafikę, tekst, podkład dźwiękowy lub głos narratora. Narzędzie posiada wbudowane funkcje pozwalające dostosowywać także i te elementy projektu. Wszystkie z wspomnianych obiektów umieszczane są na osi czasu (osobnej dla każdego slajdu), za pośrednictwem której wygodnie dostosujemy m.in. ich czas wyświetlania względem siebie. Adobe Captivate pozwala także na nanoszenie na prezentacje napisów, które zsynchronizować możemy z głosem lektora.

Adobe ogłosił również wydanie Course Companion dla Captivate 6 — aplikacji monitorującej sposób pracy uczniów z materiałami szkoleniowymi. Dzięki temu autorzy prezentacji mają wgląd w czas spędzony na oglądaniu każdego slajdu, interakcje z elementami slajdów, liczbę odsłon każdego slajdu oraz wyniki testów. W przypadku aktualizacji możliwe jest również porównanie dwóch wersji kursów. Na podstawie tych danych można lepiej dopasować prezentacje do odbiorców.

Najnowszą wersję próbną Captivate pobrać można z naszego portalu. Course Companion dla Captivate 6 lada chwila pojawi się w Adobe Labs.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)