Ceny dysków SSD wzrosną w 2020 roku. I to nawet o 40 proc., straszą analitycy

Ceny dysków SSD wzrosną w 2020 roku. I to nawet o 40 proc., straszą analitycy

Nadchodzą podwyżki cen dysków SSD / Źródło: Shutterstock
Nadchodzą podwyżki cen dysków SSD / Źródło: Shutterstock
Arkadiusz Stando
03.01.2020 13:06, aktualizacja: 07.01.2020 11:44

Eksperci z DigiTimes spodziewają się znacznych podwyżek cen pamięci NAND flash, nawet o 40 proc. Tym samym, zdrożeją dyski SSD, ale też karty pamięci czy nośniki USB. Co innego mówią analitycy z DRAMeXchange, ale też nie mają dobrych wieści.

DigiTimes spodziewa się ogromnych podwyżek pamięci NAND flash. W niewielkim stopniu przyczyni się do tego niedawne zatrzymanie linii produkcyjnej w fabryce Samsunga. Jak podaje Reuters, z powodu trwającej zaledwie minutę awarii prądu, wszystkie urządzenia zostały wyłączone na kilka dni. Aktualnie trwa proces badania strat, które wyniosły z pewnością miliony dolarów.

Firma DRAMeXchange również zapowiada podwyżkę cen, ale widzi to trochę inaczej. Przede wszystkim zaczyna od przypomnienia 7 kwartałów ciągłych spadków cen pamięci NAND flash. Natomiast w grudniu tego roku zauważono już wzrost cen o 10 proc. I według analityków, podobny wzrost czeka nas w pierwszym kwartale bieżącego roku.

Źródło końca spadków cen i nadchodzących (oraz następujących) podwyżek znajduje się u kilku czynników. Eksperci wymieniają wśród nich: zwiększony popyt powiązany ze sporymi projektami u klientów serwerowych w tym roku czy premierę nowych flagowych smartfonów, w tym nowego iPhone'a. A awarie taka jak w fabryce Samsunga kilka dni temu czy zeszłoroczne w WDC i Kioxia wcale nie pomagają.

Oprócz nowych flagowców, spodziewamy się premier także konsoli gamignowych nowej generacji, czyli PS5 oraz Xbox Series X. Obydwa te urządzenia mają być wyposażone w dyski SSD. A więc 2020 rok nie będzie najlepszym momentem do wymiany dysku, jeśli macie taki zamiar, lepiej zrobić to już teraz. Albo poczekać na kolejny spadek cen.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (193)