Ceny dysków SSD wzrosną w 2020 roku. I to nawet o 40 proc., straszą analitycy

Ceny dysków SSD wzrosną w 2020 roku. I to nawet o 40 proc., straszą analitycy03.01.2020 13:06
Nadchodzą podwyżki cen dysków SSD / Źródło: Shutterstock
Nadchodzą podwyżki cen dysków SSD / Źródło: Shutterstock

Eksperci z DigiTimes spodziewają się znacznych podwyżek cen pamięci NAND flash, nawet o 40 proc. Tym samym, zdrożeją dyski SSD, ale też karty pamięci czy nośniki USB. Co innego mówią analitycy z DRAMeXchange, ale też nie mają dobrych wieści.

DigiTimes spodziewa się ogromnych podwyżek pamięci NAND flash. W niewielkim stopniu przyczyni się do tego niedawne zatrzymanie linii produkcyjnej w fabryce Samsunga. Jak podaje Reuters, z powodu trwającej zaledwie minutę awarii prądu, wszystkie urządzenia zostały wyłączone na kilka dni. Aktualnie trwa proces badania strat, które wyniosły z pewnością miliony dolarów.

Firma DRAMeXchange również zapowiada podwyżkę cen, ale widzi to trochę inaczej. Przede wszystkim zaczyna od przypomnienia 7 kwartałów ciągłych spadków cen pamięci NAND flash. Natomiast w grudniu tego roku zauważono już wzrost cen o 10 proc. I według analityków, podobny wzrost czeka nas w pierwszym kwartale bieżącego roku.

Źródło końca spadków cen i nadchodzących (oraz następujących) podwyżek znajduje się u kilku czynników. Eksperci wymieniają wśród nich: zwiększony popyt powiązany ze sporymi projektami u klientów serwerowych w tym roku czy premierę nowych flagowych smartfonów, w tym nowego iPhone'a. A awarie taka jak w fabryce Samsunga kilka dni temu czy zeszłoroczne w WDC i Kioxia wcale nie pomagają.

Oprócz nowych flagowców, spodziewamy się premier także konsoli gamignowych nowej generacji, czyli PS5 oraz Xbox Series X. Obydwa te urządzenia mają być wyposażone w dyski SSD. A więc 2020 rok nie będzie najlepszym momentem do wymiany dysku, jeśli macie taki zamiar, lepiej zrobić to już teraz. Albo poczekać na kolejny spadek cen.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (193)