Ceny pamięci DRAM wzrosną, bo Micronowi odcięło prąd. Na godzinę

Ceny pamięci DRAM wzrosną, bo Micronowi odcięło prąd. Na godzinę

Ceny pamięci DRAM wzrosną, bo Micronowi odcięło prąd. Na godzinę
Piotr Urbaniak
06.12.2020 03:55

Nie, to nie jest żart, ale śmiertelnie poważna opinia, jaką wysnuli analitycy rynkowi współpracujący z DigiTimes. Temat podwyżek cen pamięci powraca, i to z hukiem.

Z rynkiem pamięci jest trochę jak z pętlą nieskończoną, bowiem o obniżkach i podwyżkach cen słyszymy regularnie od ponad dekady. Naprzemiennie. Jak tylko dochodzi do nadpodaży, co sugeruje cięcia, to jakaś fabryka staje w ogniu, lub zostaje zalana, a my wracamy do punktu wyjścia. I raz jeszcze to samo.

Wypisz, wymaluj znów widzimy powtórkę z rozrywki, choć tym razem okoliczności brzmią mniej dramatycznie, a bardziej kuriozalnie.

W jednym z fabów Microna odcięło prąd na całą godzinę

Jeszcze w sierpniu prognozowano, że aż do końca pierwszego kwartału 2021 r. ceny pamięci DRAM będą sukcesywnie spadać. Miało być to spowodowane przepełnionymi magazynami producentów, którzy słysząc o perspektywie kwarantanny, w pośpiechu naprodukowali masę niezbywalnego towaru. Taka wizja to już jednak przeszłość.

Jak aktualnie donosi DigiTimes, pierwsze miesiące przyszłego roku przyniosą nie obniżki, lecz podwyżki cen. A jest to ponoć pokłosiem awarii w jednej z tajwańskich fabryk Microna, gdzie zabrakło prądu na okres jednej godziny. Powtórzmy: godziny.

O co właściwie chodzi? Ponoć przestój ten, choć pozornie krótki, efektywnie sprawia, że w najbliższych miesiącach na rynek trafi o 10 proc. mniej modułów niż zakładano. Wskutek tego, zdaniem analityków, przynajmniej część zamówień zostanie opóźnionych. A firmy trzecie, przytłoczone popytem na sprzęt taki jak smartfony, konsole czy karty graficzne, zaczną intencjonalnie przebijać swoje oferty. Efekt łatwo wydedukować.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (54)