CERT Polska: uwaga na fałszywy serwis OLX. Oszuści chcą wyłudzić dane z karty płatniczej

CERT Polska: uwaga na fałszywy serwis OLX. Oszuści chcą wyłudzić dane z karty płatniczej

Uwaga na oszustów na OLX, fot. Oskar Ziomek
Uwaga na oszustów na OLX, fot. Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
06.11.2020 17:20

CERT Polska ostrzega przed kolejnym oszustwem, tym razem wycelowanym w osoby sprzedające przedmioty w serwisie OLX. Rzekomi kupujący wykorzystują WhatsAppa, by skontaktować się ze sprzedającym i sugerują mu, że dokonali już płatności za towar, a by ją odebrać – konieczne jest odwiedzenie strony podanej w linku. Sprzedający znajdzie tam spreparowany formularz.

Oszust sugeruje bowiem sprzedawcy, że pieniądze wpłyną na jego konto, gdy prześle w formularzu dane do swojej karty. Oczywiście podstęp polega tu na wykorzystaniu naiwności i niewiedzy sprzedającego, który – jeśli uwierzy w konieczność podania takich danych – przekaże je prosto w ręce oszusta, a on sam zapewne nigdy więcej się do niego nie odezwie.

Sprzedający nie tylko nie sprzeda więc produktu wystawionego w ofercie, ale także zacznie tracić pieniądze z konta, bo oszust będzie się już na tym etapie posługiwać danymi z jego karty bankowej. Wykorzystanie WhatsAppa do komunikacji jest najpewniej tylko przykładem. Niewykluczone, że na podobnych oszustów można trafić także w innych komunikatorach lub bezpośrednio w mechanizmie korespondencji w OLX.

Jak zawsze w takich przypadkach, należy zachować maksymalną czujność i podejrzliwość, a proces transakcyjny przeprowadzać najlepiej w pełni z wykorzystaniem mechanizmów oferowanych przez dany serwis. W przypadku OLX dodatkowe porady związane z bezpieczeństwem można znaleźć tutaj.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)