Chiny kontra AMD, Intel i Nvidia. Powstał nowy konkurencyjny procesor

fot. Tianshu Zhixin
fot. Tianshu Zhixin
Arkadiusz Stando

19.01.2021 10:12, aktual.: 19.01.2021 13:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Shanghai Tianshu Zhixin Semiconductor Co. Ltd., zwana częściej po prostu Tianshu Zhixin ogłosiła, że jej GPGPU o nazwie Big Island (BI) jest już gotowy. Procesor będzie służyć do rozwoju AI, HPC oraz badań medycznych, edukacji czy rozwoju bezpieczeństwa.

Już od kilku lat pojawiają się doniesienia o powstawaniu w Chinach procesorów, które mają stanowić tańszą czy nawet lepszą alternatywę dla sprzętu AMD, Intela i Nvidii. Ile w tym prawdy? Nie wiadomo. Teraz poznaliśmy kilka szczegółów dotyczących kolejnego chińskiego sprzętu z tej kategorii i chociaż firma zapewnia znacznie lepsze osiągi od konkurencji, to nie do końca tak jest.

Chiński GPGPU powstaje w 7-nm litografii i wykorzystuje platformę Chip-on-Wafer-on-Substrate (CoWoS). Nie poinformowano, w której z fabryk będzie powstawać BI. Jednakże wszystko wskazuje na to, że produkcją zajmuje się TSMC. Chińska firma rozpoczęła prace badawcze nad chipem Big Island w 2018 roku, a w maju 2020 roku pierwsze egzemplarze miały już zostać wyprodukowane.

Chińczycy twierdzą, że Big Island zapewnia nawet dwukrotną wydajność konkurencyjnych modeli Nvidii, AMD czy Intela. Proces badawczy przeprowadzono w Chinach, natomiast produkcją prawdopodobnie zajmie się tajwańskie przedsiębiorstwo, więc chip może zaoferować bardzo atrakcyjny stosunek ceny do możliwości. Tianshu Zhixin odgrażała się, że ich model osiąga nawet 147 TFLOPS-ów w przypadku FP 16, przy czym AMD Instinct MI100 w tym samym formacie osiąga wynik 184,6 TFLOPS.

Według chińskiego przedsiębiorstwa, BI ma obsługiwać różne sposoby zapisu liczb zmiennoprzecinkowych. Nie podano dokładnie wszystkich, ale z nich to FP32, FP16, BF16, INT32, INT16 i INT8. Aktualnie, GPGPU od Tianshu Zixin ma już być w masowej produkcji, a pod koniec roku pierwsze chińskie firmy i instytucje mają zrobić z niego użytek. Niedawno Chińska Loongson zaprezentowała zaprezentowała dwa modele procesorów do desktopów i serwerów dla małych przedsiębiorstw, a Zhaoxin konsumencki model procesora x86.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (143)
Zobacz także