Chomikuj.pl na celowniku polskich wydawców

Chomikuj.pl na celowniku polskich wydawców

06.07.2010 13:31

Wydawnictwa szykują zbiorowy pozew przeciwko popularnemu serwisowi Chomikuj.pl - donosi Gazeta Prawna. Właściciele strony będą oskarżeni o umożliwianie piractwa internetowego.

Przeciwko Chomikuj.pl chce wystąpić Polska Izba Książki zrzeszająca wydawców, natomiast PWN już przygotował pozew oskarżający serwis o umożliwianie rozpowszechniania e-booków w Sieci. Można spodziewać się, że pozew PIK trafi do sądu po 19 lipca. Zdaniem wydawców problem jest bardzo poważny. Jak powiedział Gazecie Prawnej przedstawiciel PWN, jedną tylko książkę, która została wydana w nakładzie 1 tys. egzemplarzy, z Internetu pobrało ponad 600 osób. Właściciele Chomikuj.pl bronią się argumentując, że nie ponoszą odpowiedzialności za przechowywane przez internautów materiały. Sąd zadecyduje, kto miał rację.

Pod koniec czerwca informowaliśmy o innej akcji zorganizowanej przez firmę fonograficzną. Domagała się ona od internautów rekompensaty za udostępnianie w Chomikuj.pl i Wrzuta.pl utworów muzycznych polskich wykonawców. Wygląda na to, że polskie serwisy umożliwiające przechowywanie i udostępnianie plików znalazły się na celowniku wydawców. Coraz częściej dostrzegają oni potrzebę chronienia swoich materiałów przed piratami. Czy uda im się wyegzekwować swoje prawa przed sądem?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (167)