Chrome 50 w wersji beta: szybsze ładowanie stron i interaktywne powiadomienia

Chrome 50 w wersji beta: szybsze ładowanie stron i interaktywne powiadomienia

Chrome 50 w wersji beta: szybsze ładowanie stron i interaktywne powiadomienia
18.03.2016 12:37, aktualizacja: 18.03.2016 12:52

W kanale beta aktualizacji dla przeglądarki Chrome pojawiła się już nowa jej wersja oznaczona numerem 50. Jak można było się spodziewać po okrągłej liczbie, przynosi ona istotne nowości. Z części z nich będą mogli skorzystać nawet użytkownicy Firefoksa.

Najbardziej rzucającą się w oczy, choć w praktyce mniej istotną na tle innych, nową funkcją Chrome’a jest istotna aktualizacja w powiadomieniach Push. Od wersji 50 twórcy witryn będą mogli nie tylko wyświetlać komunikaty, jak to było dotychczas, ale także umożliwiać reagowanie na nie użytkownikowi. Przykład może stanowić sytuacja, w które witryna oferuje możliwość dodania wydarzenia do kalendarza, na co użytkownik już z poziomu powiadomienia może się zgodzić lub nie.

Obraz

Mimo że być może jest to rzecz efektowna, to większą uwagę należy zwrócić na obsługę parametru <link rel="preload"> udostępnioną w nowej becie. Umożliwia on ładowanie z wyprzedzeniem określonych elementów strony, na przykład kaskadowych arkuszy stylów. Twórca witryny może sam wskazać konkretne zasoby, które mają zostać ładowane przez przeglądarkę wcześniej. Docelowo oczywiście ma to odczuwalnie przyśpieszyć cały proces, co potwierdza zaprezentowany przez Google film.

Side-by-side comparison using link rel='preload'

Do Chrome 50 zawitały liczne inne, pomniejsze, nowości, z których pełną listą można zapoznać się na blogu deweloperskim Chromium. Biorąc pod uwagę, że przytoczone zmiany są już w fazie beta, trudno zakładać, aby Google kazało długo czekać na implementację w stabilnym kanale. Program zarówno w wersji stabilnej, jak i rozwojowej, można pobrać z naszej bazy.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)