Chrome 57 dostępny: koniec zarządzania wtyczkami i zmiany pod maską

Strona głównaChrome 57 dostępny: koniec zarządzania wtyczkami i zmiany pod maską
10.03.2017 12:24
Chrome 57 dostępny: koniec zarządzania wtyczkami i zmiany pod maską

Google uruchomiło dziś proces aktualizacji swojej przeglądarki Chrome do wersji 57. Korzystać z niej można już na pecetach, a wkrótce aktualizacja pojawić ma się także w wersji mobilnej oraz na Chrome OS-ie. Wersja 57 przynosi pewne nowości, jednak ważniejsze jest być może to, co zabiera.

bEEfFjzF
350196582827911105

O planach wyłączenia możliwości zarządzania wtyczkami pisaliśmy, gdy ukazała się wersja testowa Chrome'a 57. Nie było jednak dotąd pewności, czy panel zniknie faktycznie po wydaniu wersji stabilnej. Dziś wiemy już, że Google niestety nie wycofało się ze swojego pomysłu. Po przejściu pod adres chrome://plugins, zobaczymy już tylko komunikat o nieosiągalności strony.

Warto zwrócić wówczas uwagę na pasek adresu. Znajdziemy na nim nowe oznaczenie lokalnych stron, np. panelu ustawień. Po kliknięciu na etykietę, wyświetlona zostanie informacja, że wyświetlana jest bezpieczna strona Google Chrome. Mechanizm ten ma oczywiście zapobiec atakom wykorzystującym podszywanie się pod strony Chrome'a.

bEEfFjzH

Pojawiła się także obsługa WebAssembly, Firefox niedługo cieszył się zatem wsparciem tego standardu na wyłączność. Dzięki niemu deweloperzy będą mogli wykorzystywać wykonywalny kod zamiast np. JavaScirptu, dzięki czemu zmniejszona zostanie ilość pobieranych danych, co z kolei skróci czas ładowania się np. przeglądarkowych gier 3D.

350196582828173249

Kolejną ważna zmianą pod maską jest obsługa CSS Grid Layout, czyli responsywnych i skalowanych układów bloków. Dzięki temu łatwiejsze ma być tworzenie stron, które będą dostosowywać układ treści do zmieniającego się rozmiaru okna. Dla samych użytkowników zmiany także będą zauważalne – dzięki CSS Grid Layout skalowalne witryny będą efektywniej wykorzystywać powierzchnię okna, mniej będzie białych plam.

Najnowsza wersja Chrome'a jest już dostępna w naszej bazie.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bEEfFjAD