Chrome goni Firefoksa w wyścigu rozszerzeń

Chrome goni Firefoksa w wyścigu rozszerzeń

05.03.2010 12:44, aktualizacja: 05.03.2010 13:23

Coraz więcej rozszerzeń dostępnych jest dla przeglądarki Chrome. Już niedługo dogoni ona Firefoksa, który dotychczas słynął z największej ilości dodatków. Warto dodać, że wyścig między Mozillą a Google’em rozpoczął się dopiero w grudniu zeszłego roku.

Według firmy Google obecnie w bazie dostępnych jest ponad 3 tys. rozszerzeń dla przeglądarki Chrome. W grudniu 2009 r., kiedy firma rozpoczęła wyścig, było ich 500. Trochę bardziej skomplikowana jest sytuacja w przypadku Firefoksa. W galerii rozszerzeń dla tej przeglądarki można znaleźć ponad 11 tys. dodatków, jednak wiele z nich dubluje się w kilku kategoriach. Oficjalne stanowisko Mozilli brzmi, że użytkownicy Firefoksa mogą ściągnąć prawie 6 tys. dodatków. Zostały one pobrane ponad 1,8 mld razy, a korzysta z nich prawie 170 mln osób.

Jeśli wierzyć statystykom podanym przez Mozillę, do przegonienia Firefoksa zostało Google’owi "tylko" 3 tys. rozszerzeń. Wbrew przypuszczeniom nie jest to wcale dużo. Biorąc pod uwagę jak szybko Chrome znalazł się na półmetku wyścigu, można twierdzić, że jest to kwestia ledwie kilku miesięcy. Co więcej, jak informowaliśmy 1 marca, Chrome wciąż zyskuje nowych użytkowników. W lutym było to 0,39 punktu procentowego więcej niż miesiąc wcześniej. Inne przeglądarki internetowe, w tym Firefox, tracą klientów. Z produktu Mozilli korzysta na świecie 24,23%, to jest o 0,20 pkt. proc mniej niż w styczniu.

Kolejnym czynnikiem, który sprawia, że Chrome z łatwością dogania Firefoksa, jest polityka Mozilli. Fundacja od niedawna postanowiła zatwierdzać dodatki dla swojej przeglądarki. Zanim trafią do użytkowników, muszą być przejrzane i zaakceptowane przez programistów Mozilli. Google zaś przyjmuje wszelkie rozszerzenia bez jakichkolwiek ingerencji. Deweloperzy wolą takie podejście, bo daje im ono większą swobodę w działaniu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (78)