Co się dzieje z Instagramem dla mobilnego Windowsa? Aplikacja pojawia się i znika

Co się dzieje z Instagramem dla mobilnego Windowsa? Aplikacja pojawia się i znika

Co się dzieje z Instagramem dla mobilnego Windowsa? Aplikacja pojawia się i znika
17.04.2018 12:30

Właśnie została wydana nowa wersja uniwersalnej aplikacji Instagram na Windows, która mogła przestraszyć użytkowników systemu Windows Phone. Aplikacja dla smartfonów znikła bowiem ze sklepu Microsoftu. Wszystko już wróciło do normy, ale jest pewien haczyk.

Sposób aktualizowania aplikacji Instagrama budzi zdziwienie, gdyż nowa wersja dla tabletów i komputerów pojawiła się zaraz po tym, jak Instagram przestał być dostępny dla smartfonów. Okazało się, że o ile na większych komputerach i tabletach aplikacja działa bardzo dobrze, na smartfonach nie radzi sobie z wieloma elementami tworzeniem relacji (Stories), dostępnych dla znajomych przez 24 godziny. Prawdopodobnie smartfony z mobilnym Windowsem nie dawały sobie rady z przetworzeniem filmów, w efekcie aplikacja zwalniała albo niespodziewanie kończyła pracę.

350245358607296449

Nowości w tej wersji obejmują między innymi obsługę czysto tekstowych relacji, wprowadzonych niedawno w serwisie i mnóstwo nowych naklejek. Ponadto dodana została edycja filmów Rewind, czyli możliwość odtwarzania filmów w relacji od tyłu. Funkcja ta wymaga większej mocy obliczeniowej, której prawdopodobnie nie dostarczają smartfony. Ponadto aplikacja wprowadziła wątkowanie odpowiedzi na komentarze i archiwizowanie zdjęć – zostaną one wtedy wycofane z profilu, ale nie zostaną usunięte z Instagrama. Znajdziemy je w osobnym archiwum.

Wciąż nie znamy odpowiedzi na pytanie, czy Instagram dla mobilnego Windowsa znikł ze sklepu ze względu na małą popularność platformy, czy jej ograniczenia sprzętowe. Być może została skompilowana z nowymi SDK Microsoftu, które nie obsługują starszych kompilacji systemu. Nie można też wykluczyć, że nowości w Stories były testowane na smartfonach, ale okazało się, że nie mają na nich racji bytu. Dlatego logicznym wydaje się posunięcie autorów aplikacji: najpierw odcinamy za słabe urządzenia, a potem rozwijamy bardziej wymagające nowości, by zapewnić dostęp do nich wszystkim użytkownikom.

Dostępność nowości nie jest jednak problemem w przypadku Instagrama. Od kilku godzin aplikację znów można pobrać na Windows Phone. Jest jednak pewien problem – to nie jest ta sama, nowa aplikacja, którą dostaniemy na „większym” sprzęcie. Dla smartfonów można pobrać wersję 10.1096.22713.0, wydaną w ubiegłym roku. Na stronie polskiego sklepu Instagram wciąż jest widoczny jako aplikacja tylko dla komputerów.

Dostępność aplikacji Instagrama w dwóch wersjach daje do myślenia. Przede wszystkim pokazuje, że producent może spokojnie serwować różne wersje aplikacji dla różnych urządzeń. Ponadto dzięki temu Instagram uchroni użytkowników przed korzystaniem z podejrzanych aplikacji innych producentów, nie zawsze mających dobre intencje.

Z drugiej strony posunięcie to pokazuje, że wsparcie dla smartfonów z Windowsem się kończy. Nawet jeśli nie jest to intencja producentów aplikacji, nie da się tego uniknąć. Dlatego mimo wszystko warto rozejrzeć się za zamiennikami – albo dla aplikacji, albo dla samych smartfonów.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)