Jeszcze raz o legalnosci i piractwie...

Witam.

Ostatnio pojawiło sie dużo wpisów o legalności oprogramowania i piractwie. Mój wpis jest próbą raczej odpowiedzi, dlaczego jest tak a nie inaczej. Za podstawę wezmę politykę Microsoftu i niedawne akcje i kontrakcje.

W idealnym świecie klient byłby partnerem firmy takiej jak MS. Obsługa była by miła i sprawna, dostawalibyśmy produkty dobre za które z miłą checią byśmy płacili. Piractwa by nie było i wszyscy byliby szczęsliwi. Ale... Niestety nie żyjemy w takim świecie. Obsługa nie jest szczególnie miła i sprawna i niestety nie dostajemy tych dobrych produktów za które płacimy i to dużo. Niestety duże firmy traktują nas klientów jak maszynki do zarabiania kasy, a nie jak partnerów w biznesie. Zacznę od nieszczęsnego przypadku Visty. Logo "Vista Capable" otrzymało wiele laptopów i pecetów które ledwie potrafiły uruchomić ten system, nie mówiąc już o słynnym Aero. W rezultacie Vista ma taką a nie inną renome a klienci zostali mówiąc delikatnie nabici w butelkę. Dostali system wolniejszy niż Xp za większe pieniądze.
Sprawa druga to zapisy w licencjach systemów są wielce krzywdzące dla użytkowników. Nie będę sie wdawał w szczegóły ale wystarczy przypomnieć checę z Windows 7 w wersji OEM.

I sprawa trzecia to słynna akcja "Nie przerabiam nie kradnę" oraz kontrakcja polskich fanów Xbox'a. Najbardziej rozbawiło mnie wytłumaczenie MS na powód dla tej akcji. A powodem jest piractwo w Polsce. Kilka minut na google i ten powód wyleciał u mnie przez okno. Xbox live jest dostepny min.w Indiach i Meksyku i co ciekawe w tych krajach piractwo jest wieksze niż w Polsce (wg statystk z BSA za rok 2008)!
Sprawa czwarta i jak narazie ostatnia to ceny. Oczywiście MS nie jest dokońca odpowiedzialny za ile jego software jest sprzedawany, ale mógłby naciskać swoich dystrybutorów by nie zawyżali tych cen. Przyklad prosty (już go podawałem w moich komentarzach, wiec pewnie go kojarzycie) Znany sklep internetowy Am..on.co.uk sprzedaje W7 Ultimate za 169.90GBP w Polsce sklep internetowy Vo.is.pl ;) za ten sam system rząda 1299PLN. Bierzemy średni kurs funta z NBP przeliczamy i co??
Gdzie tu partnerstwo w biznesie?? Nawet różnica VAT tu niewiele zmienia.

Nie pochwalam piractwa w żadnej formie ale to nie tylko my użytkownicy mamy z tym problemem walczyc. Legalni użytkownicy powinni być wspierani i nagradzani za to że pomagają firmie w walce z piractwem. A jeśli nie, to chociaż niech nas sie traktuje jak klientów w innych krajach. A co mamy w zamian? Monopol i olewanie klientów, zresztą sami wiecie...

Raport o piractwie (strona 12). Strona XBOX Live z listą krajów