96 Boards HiKey od LeMaker

HiKey to całkiem nowy wydajny mikrokomputer pokroju Raspberry Pi czy Banana Pro posiadający 8 rdzeniowy procesor Kirin 620 oparty o projekt Linaro LCG 96boards. HiKey w odróżnieniu od innych płytek pracuje na logice 1.8V co obecnie może sprawiać problemy z powodu braku lub małej ilości takich modułów na rynku, ale mocą i swoimi rozmiarami może pokazać pazur.

Układ SoC posiada osiem rdzeni procesora HiSilicon Kirin 620 ARM Cortex-A53 64-bit o taktowaniu zegara 1,2GHz oraz grafikę Mali 450-MP4 GPU. Urządzenie dostępne jest w dwóch opcjach z 1GB lub 2GB LPDDR3 DRAM (800MHz). Posiadają również 8GB eMMC. Do tego do komunikacji z otoczeniem dostępny jest moduł WiFi w standardzie N oraz Bluetooth 4.1 LE. Co do samych złącz to do dyspozycji mamy 2 USB host, USB OTG, microSD, HDMI, 40 pinów GPIO, 60 pinowy złącze CNT High Speed pod które możemy podłączyć aż dwa ekrany LCD i 4 kamery oraz złącze DC do zasilania 8-18V

Na 40 pinowym złączy GPIO (raster 2mm :/) mamy możliwość sterowania UART, I2C, SPI, PCM, PWM oraz 12 cyfrowymi I/0, dodatkowo znajdują się piny zasilania 1,8V, 5V oraz GDN i SYS_DCIN.

Obecnie na HiKey (wersja od LeMaker) dostępne są oficjalnie tylko systemy Debian Jessie oraz Android, choć i również nieoficjalnie CentOS. 96Boards dostarcza sporo narzędzi, które udostępnia na github-ie, m.in. bibliotekę 96BoardGPIO do obsługi GPIO, jak również gotowe obudowy do wydruku na drukarce 3D.

Sama biblioteka 96BoardsGPIO pozwala na sterowanie gpio z poziomu C oraz Pythona.


#include <stdio.h>
#include <gpio.h>

int main(int argc, char * argv[])
{
	int x;
	unsigned int gpio_a = gpio_by_pin(23);
	if (!gpio_open(gpio_a, "out")) {
		for (x=0; x<10; x++) {
			digitalWrite(gpio_a, HIGH);
			usleep(500000);
			digitalWrite(gpio_a, LOW);
			usleep(500000);
		}
	} else {
		fprintf(stderr, "Unable to open GPIO_A\n");
		return -1;
	}

	return 0;
}

Niestety obecnie biblioteka pozwala tylko na sterowanie 12-oma cyfrowymi pinami I/0.
Dostępne są 4 różne moduły/shieldy m.in. UART do komunikacji z komputerem lub innymi urządzeniami, oraz dwa moduły z Arduino i STM32. Dostępny jest też starterkit z dodatkowymi modułami.

I to by było na tyle jeśli chodzi o same moduły. Podłączenie jakichkolwiek modułów zazwyczaj działających na 3.3 lub 5V wymaga użycia konwerterów napięcia, co dla zwykłego zjadacza "gpio" nie jest czymś wygodnym. A sama płytka ma potencjał ale moim zdaniem wyprzedziła zbytnio czas, gdyż choć wszystko wskazuje na przejście logiki na 1.8V wygląda na to że 5V i 3,3V wcale łatwo nie zaniknie i nie odda swojej pozycji. Choć jako SBC sprawdzi się bardzo dobrze jako rozwiązanie z Androidem zwłaszcza, że niedługo dostępny będzie moduł ekranu LCD jak również zapewne moduły kamery.

HiKey jest rozwiązaniem dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy chcąc coś na nim zrobić muszą albo zakupić gotowe moduły albo stworzyć własną dedykowany moduł. Sama cena też nie zachęca do zakupu, za model z 1GB pamięci 75 dolarów, za wersję z 2 GB musimy zapłacić już 99 dolarów. Tutaj lepszym wyborem jest moim zdaniem LeMaker Guitar, który kosztuje tylko 45$.