Czas na PITy — złóż swoją deklarację bez wychodzenia z domu

Czas na PITy — złóż swoją deklarację bez wychodzenia z domu

Wojciech Kowasz
03.01.2013 14:09, aktualizacja: 03.01.2013 16:31

Początek nowego roku to tradycyjnie czas, w którym aktualizowane są formularze podatkowe i oprogramowanie ułatwiające ich wypełnianie oraz przesłanie. Mimo że ostateczny termin składania deklaracji upływa wraz z końcem kwietnia, już dzisiaj można się do tego przygotować pobierając jeden z polecanych przez nas programów. W naszym katalogu zaktualizowaliśmy dzisiaj kilka najlepszych aplikacji do PITów za ubiegły rok.

Przede wszystkim warto zainteresować się oficjalnym programem e-Deklaracje Desktop wydanym przez Ministerstwo Finansów. Dzięki niemu możemy nie tylko wypełnić formularz, ale także od razu wysłać go do Urzędu Skarbowego przez Internet - bez konieczności posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego i co ważne, bez ograniczeń w wyborze organizacji pożytku publicznego. Program w tegorocznej wersji umożliwia wypełnienie i elektroniczne nadanie najpopularniejszych formularzy PIT-36, PIT-36L oraz PIT-37 wraz z załącznikami, a także szeregu innych formularzy takich jak PIT-16, PIT-16A, PIT-16Z, PIT-19A, PIT-28, PIT-38 i PIT-39. e-Deklaracje Desktop może okazać się pomocny nie tylko przy okazji corocznych rozliczeń. Za jego pośrednictwem można także wysłać na przykład formularz PCC-3 niezbędny chociażby przy umowie kupna-sprzedaży samochodu czy mieszkania, a także formularze VAT-7, VAT-7D i VAT-7K. e-Deklaracje Desktop wykonano w technologii Adobe AIR, dzięki czemu pracuje on nie tylko w systemie Windows, ale także na Linuksie i Mac OS X.

Obraz

Kolejnym proponowanym przez nas programem jest PITy 2012 — od lat najpopularniejszy pomocnik podatników. Program jest prosty w obsłudze i, podobnie jak e-Deklaracje Desktop, sam wykonuje obliczenia, więc użytkownikowi pozostaje tylko wpisać niezbędne, podstawowe dane. PITy 2012 umożliwia również wybranie dowolnej organizacji pożytku publicznego, której rozliczający się może podarować 1% swojego podatku. W wybraniu odpowiednich formularzy pomoże rozbudowany opis druków oraz szczegółowe informacje na temat każdej z ulg. Program obsługuje druki PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39, naturalnie z towarzyszącymi załącznikami. Wypełnioną deklarację można wydrukować lub bezpośrednio złożyć przez Internet, ale ta druga opcja pojawi się w programie dopiero w połowie stycznia — tak przynajmniej zapowiada producent.

Obraz

Alternatywą dla „tradycyjnego” wypełniania wzoru deklaracji są programy, które skonstruowano w postaci kreatora prowadzącego użytkownika krok po kroku przez cały proces. Jednym z najlepszych programów tego typu jest aplikacja e-pity 2012. Użytkownik w kolejnych okienkach wprowadza jedynie niezbędne informacje do przeprowadzenia obliczeń i wygenerowania formularzy. Program jest dość prosty w obsłudze i w wersji bezpłatnej nie ma ograniczeń związanych z ilością podatników, dla których można w ramach licencji formularze wypełniać. Program generuje formularze PIT-11, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, a także kilka innych, mniej popularnych druków (w tym między innymi ZAP-3, dawniej NIP-3). Wysyłanie formularzy online także dostępne będzie jednak dopiero w kolejnych wersjach aplikacji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)