Dane 1,3 miliona użytkowników Clubhouse trafiły do sieci. To nie był wyciek

fot. GettyImages
fot. GettyImages
Arkadiusz Stando

12.04.2021 09:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na jednym z forów hakerskich udostępniono dane zebrane z aplikacji Clubhouse. Nie było żadnego wycieku, ale zebrano jedynie informacje dostępne w profilach użytkowników.

Serwis Cyber News poinformował w sobotę o pojawieniu się w sieci bazy danych SQL. Udostępniono ją za darmo a wśród rekordów znajdziemy ID i nazwy użytkowników użytkowników, imiona i nazwiska oraz podłączone konta serwisów Instagram i Twitter. CEO aplikacji Clubhouse, Paul Davidson, informuje, że nie doszło do złamania zabezpieczeń systemowych.

Wśród udostępnionych w sieci danych nie znajdziemy informacji na temat kart kredytowych. Wygląda więc na to, że mamy do czynienia ze scrapingiem. W ubiegłym tygodniu doszło już do podobnego przypadku. Wówczas dane 500 milionów użytkowników serwisu LinkedIn zostały zebrane i opublikowane w sieci. W tym przypadku firma Microsoft również informowała, że nie doszło do wycieku danych.

Aplikacja Clubhouse cieszy się sporą popularnością od niedawna. Jest dostępna tylko na urządzeniach z systemem iOS i odnotowała już ponad 10 milionów pobrań. Nie każdy może do niej dołączyć – aby założyć konto, trzeba otrzymać zaproszenie. Wystarczyło kilka miesięcy popularności, aby cyberprzestępcy wzięli aplikację na celownik.

Jej popularność zauważyli także liderzy platform społecznościowych. Facebook, Twitter, LinkedIn i kilka innych konkurencyjnych serwisów pracują już nad opracowaniem alternatyw dla Clubhouse. Kilka dni temu Facebook uruchomił już pierwszą wersję beta swojej aplikacji Hotline.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)