Dane 1,3 miliona użytkowników Clubhouse trafiły do sieci. To nie był wyciek

Dane 1,3 miliona użytkowników Clubhouse trafiły do sieci. To nie był wyciek

fot. GettyImages
fot. GettyImages
Arkadiusz Stando
12.04.2021 09:58

Na jednym z forów hakerskich udostępniono dane zebrane z aplikacji Clubhouse. Nie było żadnego wycieku, ale zebrano jedynie informacje dostępne w profilach użytkowników.

Serwis Cyber News poinformował w sobotę o pojawieniu się w sieci bazy danych SQL. Udostępniono ją za darmo a wśród rekordów znajdziemy ID i nazwy użytkowników użytkowników, imiona i nazwiska oraz podłączone konta serwisów Instagram i Twitter. CEO aplikacji Clubhouse, Paul Davidson, informuje, że nie doszło do złamania zabezpieczeń systemowych.

Wśród udostępnionych w sieci danych nie znajdziemy informacji na temat kart kredytowych. Wygląda więc na to, że mamy do czynienia ze scrapingiem. W ubiegłym tygodniu doszło już do podobnego przypadku. Wówczas dane 500 milionów użytkowników serwisu LinkedIn zostały zebrane i opublikowane w sieci. W tym przypadku firma Microsoft również informowała, że nie doszło do wycieku danych.

Aplikacja Clubhouse cieszy się sporą popularnością od niedawna. Jest dostępna tylko na urządzeniach z systemem iOS i odnotowała już ponad 10 milionów pobrań. Nie każdy może do niej dołączyć – aby założyć konto, trzeba otrzymać zaproszenie. Wystarczyło kilka miesięcy popularności, aby cyberprzestępcy wzięli aplikację na celownik.

Jej popularność zauważyli także liderzy platform społecznościowych. Facebook, Twitter, LinkedIn i kilka innych konkurencyjnych serwisów pracują już nad opracowaniem alternatyw dla Clubhouse. Kilka dni temu Facebook uruchomił już pierwszą wersję beta swojej aplikacji Hotline.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)