MacOSGrafikaKatalogowanie i obróbka zdjęćdarktable
darktable ikona

darktable4.0.1

Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku pomyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item

Darktable to zaawansowany, otwarty program typu „cyfrowa ciemnia”, przeznaczony do pracy z RAW-ami z aparatów cyfrowych. Znajduje się tu moduł do przeglądania zdjęć i moduł do edycji i eksportu, a także mapa, na której można zobaczyć miejsca robienia zdjęć na podstawie metadanych, przygotowania zdjęć do druku i tryb prezentacji.

Darktable przechowuje listę zdjęć we własnej bazie, w której można przypisywać im etykiety i oceny, można też oglądać je w proporcjach 1:1. Program powstał z myślą o fotografach, którzy pracują na setkach, a może nawet tysiącach zdjęć jednego dnia. Jest to również jedyny obecnie otwarty program, który umożliwia zdalne sterowanie aparatem.

Wewnętrzna architektura programu pozwala użytkownikowi dodawać przydatne moduły, od prostych, jak przycinanie czy korekta ekspozycji, przez retusz, po zaawansowane algorytmy odszumiające czy symulację tego, jak ludzie widzą w nocy. Wybór modułów jest ogromny i można je dowolnie łączyć.

Interfejs programu przypomina inne narzędzia tego typu, ale na początku może sprawiać problemy. Przy pierwszych zadaniach warto przetestować i wybrać ulubione moduły, które będą zawsze widoczne.

Edycja jest zupełnie niedestrukcyjna. Zmiany zobaczymy w buforze, zostaną zapisane dopiero przy eksporcie. Darktable operuje na liczbach zmiennoprzecinkowych, co daje mu ogromny zakres działania i wysoką precyzję.

Ocena redakcji
4.0
Ocena użytkowników
2.01 ocena
Twoja ocena
Liczba pobrań709
Data aktualizacji19 wrz 2022
Rozmiar pliku93.38 MB
System operacyjnymacOS
LicencjaBezpłatna
darktable ikonaMasz problem z tym programem?
Zapytaj na naszym forum
Opinie (0)
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)