WindowsGrafikaKatalogowanie i obróbka zdjęćDelaboratory
Delaboratory ikona

Delaboratory0.8

zabezpiecz pobieranie
Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku pomyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item

Delaboratory to bardzo ciekawe narzędzie przeznaczone do precyzyjnej obróbki kolorystycznej zdjęć. Program nadaje się do włączenia w proces obróbki pomiędzy wywoływarkę RAW a klasyczny edytor grafiki lub jako wywoływarka, dzięki wprowadzonej niedawno możliwości otwierania plików RAW. RAW-y obsługiwane są z wykorzystaniem dcraw. Interfejs programu został przeprojektowany zgodnie z filozofią KISS (Keep it Simple, Stupid!) i nie znajdziemy tu zbędnych elementów. Efekty modyfikacji można podglądać w czasie rzeczywistym, a proces obróbki przyspieszyć można przez stosowanie skrótów klawiszowych.

Główną siłą Delaboratory jest natywna obsługa wielu przestrzeni barw (RGB, BW, CMYK, CMY, LAB, LCH, XYZ, HSL, HSV), która daje ogromne możliwości w połączeniu ze zmiennoprzecinkowym opisem barw. Obróbka zdjęć odbywa się oczywiście niedestruktywnie dzięki implementacji warstw. Warstwy można nakładać w wielu trybach, które znane są z innych programów graficznych: normalny, mnożenie, różnica, przyciemnij, rozjaśnij i tak dalej. Do dyspozycji są również krzywe, gradienty, equalizery i narzędzia do ustalanie poziomów w wielu przestrzeniach barw. Znajdziemy tu również mikser kanałów, znane z techniki pseudo-hdr narzędzia do wydobywania szczegółów z obszarów niedoświetlonych i prześwietlonych oraz „kontrast lokalny”, klasyczną korektę ekspozycji, nasycenia kolorów, balansu bieli i ciekawe narzędzia do rozmywania i wyostrzania obrazu. Całość uzupełnia próbnik kolorów i możliwość podglądu histogramów zdjęcia.

Delaboratory 0.8 kończy pewien rozdział w historii tego programu. W kolejnych wersjach możemy spodziewać się między innymi nowego interfejsu — tym razem w GTK+. Ponadto, przynajmniej na razie, Delaboratory nie aspiruje do statusu kompletnego rozwiązania typu „ciemnia cyfrowa”.

Ocena redakcji
4.0
Ocena użytkowników
4.65 ocen
Twoja ocena
Liczba pobrań8 999
Data aktualizacji29 lip 2012
Rozmiar pliku3.27 MB
System operacyjnyWindows
LicencjaBezpłatna
Delaboratory ikonaMasz problem z tym programem?
Zapytaj na naszym forum
Opinie (0)
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)