Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

10 pytań do Intela... - odpowiedzi cz. 2 ostatnia

Przepraszam za tak długą przerwę, jest ona spowodowana olbrzymim nawałem obowiązków zawodowych jaki ostatnimi czasy spadł na moją (łysawą już) głowę.
Tym razem jednak oprócz odpowiedzi, będzie zadość uczynienie - nagrody :)
Przypomnę tylko, że odpowiedzi na Wasze pytania udzielił Juliusz Kornaszewski - PR menadżer polskiego oddziału firmy Intel.

No to lecimy:

16) Czy Intel ma w planach rozszerzenie działalności w postaci produkcji kart graficznych dla wymagających graczy?

Nie planujemy opracowania dedykowanych kart graficznych. Koncentrujemy się na opracowaniu coraz wydajniejszych układów graficznych, które będą zintegrowane z procesorami i zapewnią graczom naprawdę dobre osiągi. Szerzej opisałem to w pytaniu 1.

17) Jakie momenty w rozwoju Waszej firmy uważacie za swoje kamienie milowe, które ukształtowały drogę, którą zmierzaliście, aż do teraz? Gdybyście mogli zmienilibyście swoją drogę która Was przyprowadziła do tego miejsca w którym jesteście? Czy w związku z tym macie wyznaczony kolejny "kamień milowy" do którego dążycie? Jeśli tak, czy możecie go zdradzić?

Mam dla ciebie fajny przewodnik po najważniejszych momentach z historii Intela (link). Polecam bo warto poczytać jak się zmieniał świat. Ciekawy Timeline mamy też na naszym profilu na FacebookuMyślę, że jednym z kamieni milowych do których aktualnie Intel dąży to zmiana sposobu w jaki użytkownik komunikuje się z komputerem. Stąd ogromny nacisk na prace nad nowymi interfejsami – głosowym, gestami, analizą ruchu gałek ocznych, itd. Chcemy aby komunikacja z komputerem czy innym urządzeniem elektronicznym stała się po prostu bardziej naturalna.

18) Po co nam niższe procesy technologiczne, skoro przyrost wydajności nie jest proporcjonalny do wkładów technologicznych? np. najnowsze i7 grzeją się bardziej niż 2 generacja, a nie są szybsze

Proces technologiczny to jeden z najważniejszych elementów pozwalających osiągać nowe cele w technologii. Dzięki niemu możemy nie tylko produkować procesory szybsze, bardziej energooszczędne ale i tańsze. Mówiąc w skrócie dostarczać wam procesory lepsze, nie podnosząc ich cen (a często mocno obniżając co świetnie widać jeśli przeanalizujesz sobie stosunek wydajności procesora do jego ceny na przestrzeni lat). Nowe procesory są nie tylko szybsze ale i bardziej energooszczędne. Radzimy nie wierzyć w „legendy” lecz sprawdzić samemu ;) Aby nie być gołosłownym zacytuję testującego: „Jeśli spojrzeć przez pryzmat wydajności, niskonapięciowa i-trójka Ivy Bridge wygląda atrakcyjnie na tle nie tylko niskonapięciowej i-trójki Sandy Bridge, ale i niskonapięciowej i-piątki, wykorzystującej poprzednią architekturę Intela. W zastosowaniach polegających głównie na mocy procesora Core i3-3217U masakruje swojego poprzednika i jest niewiele wolniejszy od Core i5-2467M, aby w grach wyraźnie wyprzedzić nawet tego drugiego. A to wszystko przy obniżonym zapotrzebowaniu na prąd: pod obciążeniem stara i-trójka pobierała 21,6 W, stara i-piątka – 23,7 W, a układ 22-nanometrowy potrzebuje zaledwie 16,3 W (chyba nie musimy nikomu tłumaczyć, że mniejszy pobór energii przekłada się na dłuższy czas działania na zasilaniu akumulatorowym).”

19) Czy technologia anti-theft trafi do większej ilości komputerów?

Tak, systematycznie poszerzamy jej zasięg. Od początku jest we wszystkich Ultrabookach dostępnych na rynku, znajdziesz ją także w coraz większej ilości modeli laptopów (głównie biznesowych). Cały czas rozwijamy także funkcjonalność technologii antykradzieżowej Anti-Theft, np. w najnowszej wersji możesz śledzić położenie swojego komputera, zablokować swoje pliki zdalnie nie zdradzając tego faktu potencjalnemu „złodziejowi”, pliki są też automatycznie szyfrowane. Coraz częściej sprzedawcy oferują Anti-Theft jako usługę bezpłatną (w pakiecie z komputerem) lub też za niewielką opłatą (99 zł/rok)

20) Która z firm ma najwięcej komputerów z tą technologią "na pokładzie"?

Trudno powiedzieć, tych komputerów jest cała masa, tak jak wspomniałem jest na nią przygotowany choćby każdy Ultrabook, a samych UB mamy w tym momencie ponad 140 modeli.

21) Jak intel zapatruje się na rynek tabletów?

Mamy świetne platformy na rynek tabletów ze wszystkich segmentów cenowych. Są bardzo wydajne i energooszczędne, przygotowaliśmy je także do pracy z różnymi systemami operacyjnymi. W tym roku zobaczycie prawdziwy wysyp tabletów z Intel Inside. Będą to najróżniejsze konstrukcje, także hybrydowe z dołączanymi klawiaturami.

22) Czym kierowaliście się wybierając Gdańsk jako miejsce swojej siedziby?

Intel w Gdańsku wywodzi się z przejętej przez niego w 1999 roku firmy Olicom zajmującej się początkowo oprogramowaniem systemowym dla urządzeń sieciowych. Po przejęciu spółki zakres tematów nad którymi pracowali gdańscy inżynierowie i liczba pracowników systematycznie rosła, aby aktualnie osiągnąć ponad 1000 osób! To największe centrum badawczo-rozwojowe Intela w Europie.

23) Czy i gdzie można znaleźć informacje na temat rekrutacji do polskiego oddziału Intela?

Odsyłam do pytania 14 :)

24) Jaką drogę kariery (od początku pracy w Intel'u) przebył Pan, aby pracować na obecnym stanowisku?

W Intelu pracuję stosunkowo niedawno, bo od ok. 1,5 roku. Od razu pracowałem na stanowisku PR Managera CEE. Wcześniej przez 2 lata pracowałem z Intelem nad stworzeniem kanałów społecznościowych skupiających miłośników marki, a przez 10 wcześniejszych lat pracowałem jako dziennikarz, m.in. prowadząc miesięcznik PC World, współtworząc także serwisy internetowe takie jak IDG.pl, Computerworld, PCworld.pl czy też… prowadząc przez wiele lat dział sprzętowy miesięcznika Kino Domowe.

25) Czy posiada Pan informacje, jak pracuje zespół tworzący procesory (od kompletnego zera, poprzez zaprojektowanie do kompletnego układu)?

To długa opowieść, na którą nie znam też wszystkich odpowiedzi. Od momentu rozpoczęcia prac nad nową mikroarchitekturą do czasu wyprodukowania pierwszego procesora mija zazwyczaj ok. 5 lat. Tak więc prace nad procesorami Haswell (Intel Core 4.generacji), które wejdą na rynek w tym roku rozpoczęły się mniej więcej w 2008 roku. Polecam obejrzenie filmu jak powstają procesory Intela

26) Czy w obecnie produkowanych procesorach, znajdują się jakieś sprawdzone rozwiązania ze starszych układów?

Oczywiście. Dziesiątki lat doświadczeń, sprawiają, że najlepsze, sprawdzone rozwiązania pozostają i są rozwijane.

27) Czy Intel dąży do większej współpracy swoich zespołów inżynierskich z twórcami oprogramowania opensource (dostosowanie procesorów do różnych systemów operacyjnych, aplikacji)?

Zdecydowanie tak. Wspieramy społeczność opensource. Dobrym przykładem jest choćby Tizen promowany przez Linux Foundation, a rozwijany bardzo silnie przez Intela i Samsunga. Także w Gdańsku mamy dużą grupę programistów, którzy wspierają opensource.

28) Czy Intel zamierza rozwinąć produkcję dwurdzeniowych układów Atom (zwiększenie wydajności, zmiana sposobu chłodzenia, lepsza współpraca z pamięcią RAM)?

Twierdzę, że układy te, jeszcze nie do końca są ukształtowane i dopracowane na bardzo dobrą współpracę z urządzeniami przenośnymi, a także z oprogramowaniem zewnętrznych dostawców.

Już teraz tablety z procesorami Intel Atom Z2670 i Windows 8 oferują wyższą wydajność i energooszczędność niż konkurencyjne rozwiązania. Dowodzą tego niezależne testy PCLab, Chip.pl. Tablety z Atomem pracują nawet 32 godziny na baterii (ze stale włączonym ekranem) i cytując tytuł z jednego z artykułów „Intel Z2760 Clover Trail: Procesor, który zmieni świat”.
Na targach CES ogłosiliśmy, że za kilka miesięcy na rynek trafią Atomy 4-rdzeniowe (Bay Trail), wykonane w procesie technologicznym 22 nm, z nowymi układami graficznymi. Ich wydajność ma być dwukrotnie wyższą niż obecnych modeli.

29) Czy firma Intel ma w planach opracowanie i produkcję wyrobu konsumenckiego typu konsola do gier lub smartfon i wypuszczenie go pod własnym logo ?

Nic mi o tym nie wiadomo. Logo Intela znajduje się na wszystkich smartfonach wyposażonych w procesory Intela, natomiast nie planujemy póki co produkcji smartofnów czy konsol pod własną marką.

30) Jak długo zamierzacie wspierać x86? Kiedy całkowita rezygnacja z architektury 32-bitowej?

Uważamy, że x86 jest aktualnie najlepszym rozwiązaniem zarówno dla procesorów mobilnych jak i desktopowych. Nie mamy planów zmian tego kierunku.

31) Czy planujecie robić układy na licencji ARM, czy może macie własną analogiczną architekturę?

Nie planujemy własnych układów ARM, uważamy, że x86 jest rozwiązaniem po prostu lepszym. Część osób pewnie pamięta, że Intel produkował najszybsze na rynku procesory ARM – Xscale. Dywizja ta została w 2006 roku sprzedana firmie Marvell, właśnie ze względu na koncentrację na x86, który uznajemy za lepsze rozwiązanie. Wciąż dysponujemy licencjami na produkcję układów ARM (mając w swoim portfolio firmę Infineon), natomiast nie widzimy potrzeby produkcji procesorów w tej mikroarchitekturze. Uważamy, i widać to już teraz, że wraz ze wzrostem wydajności mobilnych procesorów przewaga x86 nad ARM będzie coraz wyraźniejsza.

Dziękujemy Juliusz za poświęcony czas i odpowiedzi na pytania.

Teraz to, co "tygryski lubią najbardziej".

Nagrody jakie postanowiliśmy wręczyć (za najciekawsze pytania) to pendrivy.
Obrady były burzliwe i długotrwałe a oto ich wynik:

1. Gowain:

Czy integrowanie coraz większej liczby modułów (graficzny, wifi, itp) nie wpływa negatywnie na awaryjność procesorów? Zdawało by się, że czym większe skomplikowanie układu, tym większa awaryjność.

2. Wolfgar:

Czym kierowaliście się wybierając Gdańsk jako miejsce swojej siedziby?

3. darasz89:

Czy trudno jest zostać pracownikiem Intela? Jakie wymagania należy spełnić? Na jakie stanowisko?

Nie byłoby również z naszej (organizatorów) strony fair, gdybyśmy nie wręczyli swojej nagrody, o której wspomnieliśmy w zapowiedzi tego quizu...

Grę "Dead Island" otrzymuje:

januszek:

Kiedy będę mógł moje urządzenia przenośne ładować bezprzewodowo a zasięg tej bezprzewodowości nie będzie milimetrowy tylko kilkudzięcio-metrowy?

Wszystkich zwycięzców proszę o kontakt via PW w celu ustalenia szczegółów odbioru nagród.

To na razie tyle, być może pojawią się kolejne wydania 10-ciu pytań do... ;)

Mam nadzieję, że Juliusz pojawi się na kolejnym zlocie i będzie okazja zadania mu również innych pytań.

 

sprzęt inne

Komentarze

0 nowych
pamix   7 #1 15.02.2013 10:08

Z tego co wiem januszek był z nami na HotZlocie więc grę posiada (jak zepsułem zabawę to przepraszam). Ale mimo to gratuluję. Jedyną rzecz, którą kiedykolwiek udało mi się wygrać to pendrive 128 MB :-) Część odpowiedzi jest bardzo wymijająca (nic konkretnego nie dowiadujemy się z odpowiedzi).

Druedain   14 #2 15.02.2013 10:56

Fajnych rzeczy można się z tych pytań dowiedzieć. Dzięki!

januszek   22 #3 15.02.2013 11:01

@panoramix88: Nie byłem i nie posiadam tej gry ;)

Co do "Dead Island" bardzo proszę przekazać nagrodę następnemu "pytaczowi" w kolejce bo cierpię na zaawansowaną zombi-fobię (poważnie, nie żartuję) :)

  #4 15.02.2013 11:13

O i nawet się załapałem :) djDziadek - jak zawsze kawał dobrej roboty i spora dawka wiedzy :)

djDziadek   17 #5 15.02.2013 11:40

@januszek - jako zwycięzca - sam wytypuj pytanie godne nagrodzenia (niekoniecznie z tych, na które została udzielona odpowiedź) ;)
Z góry dzięki Zibi, czekam z niecierpliwością :)

Autor edytował komentarz.
wojtekadams   19 #6 15.02.2013 13:17

gratuluje zwycięzcom i dzięki Dziadek za akcje z pytaniami

januszek   22 #7 15.02.2013 13:30

@djDziadek: Typuję: Zbigniewa2003 i jego pytanie: "Czy prawdą jest, że ściśle współpracujecie z cywilizacją pozaziemską i produkty firmy są na jej licencji?" :)
ps. A za akcję z pytaniami masz u mnie piwo ;)

januszek   22 #8 15.02.2013 16:58

Czyli nagroda wraca do dyspozycji Powiernika Nagród, djDziadka ;)
ps. Wybory na przewodniczącego klasy z podstawówki mi się przypomniały ;)
pps. Ciekawy jestem czy gdyby nagrodą był firmowy ultrabook intela to też byśmy się tak wypierali... ;P

djDziadek   17 #9 15.02.2013 17:12

Fakt @Januszek, też się nad tym zastanawiam, jednak nagroda powędruje do Ciebie, a Ty zrobisz z nią co zechcesz :P

wojtekadams   19 #10 15.02.2013 18:02

To rozparcelujmy nagrodę i każdy niech weźmie co chce ;) ja mogę wziąć koszulkę bo moja się popsuła :(

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #11 15.02.2013 19:09

djDziadek - kawał dobrej roboty. Dzięki za przeprowadzenie tego, jakby nie patrzeć wywiadu.

Wolfgar   7 #12 15.02.2013 20:23

@Zbigniew2003 - Jeżeli o mnie mowa, to na szczęście/nieszczęście stałem się posiadaczem gry jeszcze na HZ. (piszę nieszczęście bo zabrała mi 32 godziny z życia jak podaje Steam ;) ) A na przyszłość to mnie można łatwo poznać. Takiej "blondi" jak ja to ciężko znaleźć.

darasz89   4 #13 16.02.2013 12:08

wow - wygrałem pendrive o_o
chyba pierwsza rzecz wygrana realnie w internecie :D
cieszę się i gratuluję pozostałym "wybrańcom" jak i oczywiście wszystkim, którzy brali udział :)

Autor edytował komentarz.
clubber84   5 #14 16.02.2013 14:42

Dziękuję również za możliwość poznania odpowiedzi na moje pytania :-)
Pozdrawiam

wojtekadams   19 #15 18.02.2013 11:37

@Zbigniew2003
może nie tak jak kiełbasa z super marketu ;) , ale też kiepsko wygląda ...