Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

djDziadek vs Microsoft „U Mądzieli” - czyli "10 pytań do Microsoft - dogrywka"

Microsoft firma uchodząca za tą, która ma tak zamknięte środowisko, że bardziej zamknięty jest tylko Fort Knox, ale czy na pewno?

Otóż nie, postanowiłem podrążyć temat pytań, jakie zadaliście na łamach bloga (10 Pytań do Microsoft) i dopytać o rzeczy, które nie były poruszane w tamtym wypadku.

Mieliście bardzo dużo zastrzeżeń do Agnieszki Dziedzic, że odpowiedzi były bądź to wymijające, bądź też pomijane, ten temat miedzy innymi postanowiłem poruszyć, choć głównym zagadnieniem dla mnie, było dowiedzieć się u źródła: jak to jest z Windows RT, zrodziło się pytanie jak to zrobić ?

Nie może góra do Mahometa, musi Mahomet do góry.

Czy aby na pewno ? Czy nie ma rzeczy niemożliwych ? Nie ma ...

Na moje zaproszenie odpowiedzieli:

Marek Zaleski - Senior PR Specialist Microsoft Polska i

Marcin Klimowski - Windows Business Development Manager Microsoft Polska

Zgodzili się spotkać w Łodzi, w moim rodzinnym mieście, w tzw. „dzień bez biurek” kiedy to ludzie z MS są dostępni dla „zwykłych”, zaprosiłem obu panów do knajpki U Mądzieli – zgodzili się – czyli jednak:

Góra pofatygowała się do Mahometa

Po przywitaniu przyszedł czas na to, co najważniejsze a więc do dzieła…

djDziadek:

Pierwsze pytanie do Marka, Marku wytłumacz proszę, dlaczego na niektóre pytania nie odpowiedzieliście, a na niektóre udzieliliście (jak to określili czytelnicy) odpowiedzi wymijających ?

Marek Zaleski:

W biznesie informacja jest swego rodzaju wartością samą w sobie, jest to coś, co może mieć wpływ na kurs akcji, a więc w sytuacji, w której firma jest notowana na giełdzie, o wszelkich informacjach dotyczących nowych produktów, nowych rozwiązań, czy też zmian w zakresie produktów dostępnych na rynku musi zostać w pierwszej kolejności poinformowana giełda, jako odbiorca informacji publicznej, dopiero później możemy taką informację przekazywać dalej.Duża część pytań zadanych przez czytelników, dotyczyła bezpośrednio przyszłości produktów naszej firmy. Oczywiście serdecznie dziękujemy za wszystkie pytania, ponieważ pokazały one Wasz (czytelników – dop. autora) punkt widzenia i sposób postrzegania tego, co robimy, jednak na tego typu pytania nie mogliśmy odpowiedzieć, lub odpowiedzieliśmy na tyle, na ile mogliśmy.Nie odpowiadaliśmy również na pytania dotyczące usług i rozwiązań, które nie są jeszcze dostępne w Polsce, jednak obiecujemy, że jeśli tylko takie informacje zostaną upublicznione w Polsce, Darek (ja ? - dop. autora) będzie jedną z pierwszych osób, która zostanie o tym poinformowana, aby podzielić się takimi informacjami z czytelnikami Dobrych Programów. Nie jest to polityka informacyjna prowadzona tylko przez Microsoft, ale tak postępują wszystkie korporacje notowane na giełdzie.

djDziadek:

Dziękuje za wyjaśnienie, które chciałem od Ciebie Marku otrzymać, aby rozwiać wątpliwości komentujących Wasze odpowiedzi, teraz przejdźmy do pytań typowo technicznych a skieruję je do specjalisty w tej dziedzinie – Marcina Klimowskiego.

Pytanie, którego sam nie zadałem pośród pytań wysłanych do działu PR Microsoftu, zadam je teraz osobiście.

Skąd różnice między sklepami z aplikacjami i dlaczego aplikacje nie są kompatybilne – chodzi o Windows 8 i Windows RT ?

Marcin Klimowski:

Pomiędzy Windows RT i Windows 8 różnic nie ma, różnicę są pomiędzy Windows Phone, Windows RT i Windows 8. W Windows RT i Windows 8 sklep jest ten sam, mało tego, większość aplikacji działa na wszystkich architekturach. Chciałbym skupić się przez chwilę na Windows RT – jest to system przystosowany do pracy na procesorach ARM, w związku z tym, aplikacje, które nie mają uniwersalnej wersji, bądź aplikacje które wykorzystują funkcje specyficzne dla architektury intelowskiej na RT nie będą występowały, natomiast sklep jest ten sam i jeśli wejdziemy do sklepu, klikniemy w którąkolwiek aplikację to zobaczymy informację dotyczącą architektury na jakiej można jej używać czyli ARM, X86 i X64.

Natomiast drugi sklep, to sklep dla Windows Phone i to jest faktycznie osobny sklep i to z kilku powodów, aplikacje na Windows i na Windows Phone, są to całkowicie różne aplikacje, u konkurencji faktycznie jest to jeden sklep i jeden system, co ma swoje zalety i wady, np. bardzo często spotkamy się z tym, że maleńkie aplikacje telefoniczne są przeskalowane na olbrzymie ekrany. W przypadku rozwiązań Microsoftu, w sklepie z aplikacjami dla systemu Windows są aplikacje przeznaczone dla tabletów i komputerów z dużymi ekranami, natomiast w sklepie dla Windows Phone są tylko aplikacje przeznaczone dla telefonów. Trzeba pamiętać o tym, że pomimo części wspólnego jądra systemu, WP to nadal całkowicie odrębny system z innym interfejsem użytkownika, posługujący się co prawda podobną konwencją „Modern UI” stanowiący jednak osobne rozwiązanie. Wprowadziliśmy jednak ujednolicone konto dotyczące płatności, tak więc dla jednego konta za pomocą jednej skarbonki Microsoft, płacić można w obu sklepach czyli Windows i Windows Phone.

djDziadek:

Określiłeś różnice między tabletami i komputerami a telefonami, stąd moje drugie pytanie: dlaczego aplikacje kupione na Windows Phone 7.5 – 7.8 nie działają na Windowsie Phone 8, tzn. muszę za nie ponownie płacić, przykład Angry Birds ?

Marcin Klimowski:

Być może jest to inna wersja aplikacji stworzonej przez developerów, sprawdzę jeśli pozwolisz…

Marcin w tym momencie udowodnił mobilność pracowników Microsoft, po szybkiej wymianie informacji z centralą:

Angry Birds na Windows Phone 8 jest inną aplikacją – to nie są te same Angry Birds, które były dostępne na Windows Phone 7.5 – 7.8. Od strony systemu nie ma przeszkód i jest kompatybilność wsteczna.

djDziadek:

Jaka była geneza powstania systemu Windows RT ?

Marcin Klimowski:

Windows RT powstał z potrzeby obsługi urządzeń o niższej mocy obliczeniowej ale i o niższym zapotrzebowaniu na energię - opartych o architekturę ARM, czyli powstał abyśmy mogli wejść w rynek małych – lekkich tabletów. Zrobiliśmy coś innego niż konkurencja, która przeskalowała system z telefonu na tablety, natomiast my, przeskalowaliśmy system z komputerów na tablety. W związku z tym, praca na tablecie z Windows 8 nie różni się specjalnie od pracy na komputerze. Tak naprawdę, jeżeli nie zaczniesz się dokładnie przyglądać obu systemom, nie odróżnisz, który to Windows RT, podczas pracy na Office, nie jesteś w stanie zobaczyć różnicy między Windows 8 a Windows 8 RT.

djDziadek:

Czy aplikacje przeznaczone na Windows RT muszą spełniać jakieś szczególne wymagania? Krąży wiele opinii o tym iż systemy Windows są bardzo prądożerne a Windows RT został stworzony właśnie dlatego, że desktopowe Windowsy nie dają sobie rady w porównaniu z systemami konkurencji jeśli idzie o pracę na baterii.

Marcin Klimowski:

Z każdą wersją systemu Windows widać poprawę w zarządzaniu energią, nasi analitycy prosili firmy o wyliczenie oszczędności w zużyciu energii po przejściu na system Windows 7, w Windows 8 i 8.1 jest to jeszcze bardziej widoczne, pytanie do Ciebie Darku: co jest najbardziej prądożerne w komputerze, wyłączając dysk i kartę grafiki, choć z drugiej strony… kartę grafiki również możemy wziąć pod uwagę ?

djDziadek:

Przyznam że przychodzi mi na myśl tyle rzeczy, że nie wiem na co się zdecydować :)

Marcin Klimowski:

Procesor.

System operacyjny możemy optymalizować przez cały czas, przykład? Najnowsze platformy z procesorem Haswell i systemem Windows 8 – 8.1 mogą pracować nawet 8 godzin po jednym cyklu ładowania baterii, z dodatkową baterią nawet do 16 godzin, natomiast krytyczne są aplikacje, wszystkie aplikacje, które są dostępne w sklepie Windows – mowa o nowoczesnych aplikacjach, są bardzo dokładnie analizowane pod względem zachowania wobec procesora – jak obracają paczkami danych – czy na przykład aplikacja nie blokuje możliwości przejścia procesora w niższy stan energetyczny itd. Jedna ważna uwaga, często jest opisywane błędnie stwierdzenie, że to Windows ma problemy z zarządzaniem energią, podczas gdy problemy z tym związane może mieć np. źle napisany sterownik jakiegoś urządzenia, niestety często te problemy powodują sterowniki dostarczona przez producenta sprzętu a okazuje się że sterowniki wbudowane w Windows potrafią te problemy ograniczyć. Ponieważ testujemy nieograniczone ilości konfiguracji sprzętowych, w Windows 8 i 8.1 aplikacje mogą mniej, jednak dzięki temu jest gwarancja działania w sposób przewidywalny. W wypadku Windows RT, z powodu dużo mniejszych zasobów sprzętowych ograniczyliśmy możliwość używania aplikacji tylko do tych ze sklepu Windows opartych o nowe paradygmaty, o nowe API i wszystko w tym wypadku jest nowe, w związku z tym nie ma kompatybilności wstecznej, ponieważ tak czy inaczej te aplikacje wymagałyby rekompilacji, nie wyobrażam sobie przekompilowania AutoCada na architekturę ARM.

Przekompilowanie i przepisanie pakietu Office na Windows RT było bardzo dużym wyzwaniem dla nas, po czym usłyszeliśmy pytania: „dlaczego ten Office wygląda tak samo jak na zwykłym (desktopowym – dop. autora) Windows, co potwierdziło tylko, że nie da się dogodzić wszystkim.” Potwierdza to że każda aplikacja trafiająca do sklepu przechodzi bardzo wnikliwy proces certyfikacyjny. Robi to kilka centrów certyfikacyjnych, które mamy na całym świecie, oceniają one m .in. zarządzanie przez aplikacje pamięcią. W Windows 8 jest możliwość definiowania tego, co mogą zrobić aplikacje.
Za pomocą szeregu interfejsów wprowadziliśmy możliwość ich kontroli. Przykładem niech będzie nowy menadżer zadań w Windows 8, gdzie od razu bardzo dokładnie widać jakie zasoby zajmuje jaka aplikacja.

Spotkanie upłynęło w bardzo miłej i bardzo sympatycznej atmosferze, otrzymałem również obietnicę, że nie było to ostatnie spotkanie, więc na pewno skorzystam, mam nadzieję, że Wy również.
Dziękuję redakcji DP, bo to dzięki portalowi i mojemu blogowi na DP udało mi się zawrzeć takie znajomości.

Dziękuję Sylwii Syrockiej właścicielce restauracji „U Mądzieli”

Ale przede wszystkim dziękuję Marcinowi i Markowi za poświęcony czas i szczegółowe wyjaśnienia.

 

windows oprogramowanie inne

Komentarze

0 nowych
Ilfirin0910   8 #1 21.11.2013 00:18

Widzę ze MS też w pewnym sensie użera się z sterownikami od producentów. Ale widać że zarówno Windowsowi jak i Linuksowi producenci podcinają skrzydła :(. Jakość jak i wartość odpowiedzi jest o wiele lepsza niż ta PR-owa papka.

  #2 21.11.2013 01:08

Ty to się chłopie wkręcasz w te znajomości, kolejny wywiad to już chyba z Billem G. :P

Tak mi się wydaje, że dla użytkowników DP, wywiady z praktykami są dużo ciekawsze, wiadomo też, że nie zawsze się da, bo dział PR dzieli i rządzi :P

Kolejny raz - dobra robota.

GregKoval   8 #3 21.11.2013 02:11

Czytając ten tekst ma się chęć aż zakrzyknąć:

KIEDY BĘDZIE DOSTĘPNE BOLDOWANIE NA BLOGU!!!

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #4 21.11.2013 07:30

Marcin Klimowski był na HotZlocie w 2009 roku i jest to naprawdę fajny facet.

2099   8 #5 21.11.2013 09:36

Następny wywiad z Linusem.

Axles   18 #6 21.11.2013 10:39

Zbigniew wiesz, że od razu to samo na myśl mi przyszło :P, że ten biedny DjDziadek baner ze sobą tachał :)
Bardzo fajny wywiad, oby takich mozliwości miałeś jak najwięcej.

eimi REDAKCJA  17 #7 21.11.2013 10:43

Dobra robota, djDziadku, następnym razem jednak spróbuj mały zastrzyk tiopentalu, microsofty wszystko powiedzą i giełda oszaleje :D

GBM   22 #8 21.11.2013 11:09

Dobra robota Dziadku :)

djDziadek   17 #9 21.11.2013 11:11

@eimi - nie mogę, obiecałem, że będę grzeczny :P

Semtex   19 #10 21.11.2013 11:23

Proponuję kandydaturę djDziadka na rzecznika prasowego DP, piszę bez sarkazmu i całkowicie poważnie :)

Severus   4 #11 21.11.2013 11:59

świetna robota ! ;) w koncu ludzkie gadanie

dzikiwiepsz   13 #12 21.11.2013 12:14

@semtex
rzecznik na dp jest potrzebny ? jakoś do tej pory było ok, jeszcze by fundował propagandową paplanine redakcji :) sam kandydat jest ok lecz pewnie redakacja by to wykorzystała do złych celów.

eimi REDAKCJA  17 #13 21.11.2013 12:15

dzikiwiepszu, wszystko co robi Redakcja portalu dobreprogramy.pl, z założenia jest DOBRE. Jakbyśmy byli portalem zleprogramy.pl - to co innego. Więc nie bluźnij :D

Semtex   19 #14 21.11.2013 12:42

@eimi (redakcja)

Nie kuś losu, bo jeszcze ktoś cichaczem zrobi rebrand :P :D

alucosoftware   7 #15 21.11.2013 12:56

@djDziadek
I na takie wywiady warto czekać.

dzikiwiepsz   13 #16 21.11.2013 13:09

@eimi (redakcja)
generalnie masz racje jest dobrze, lecz nigdy nie wiadomo czy nie macie zamiaru się zepsuć mam nadzieje że nie i dp zawsze będzie przynajmniej ok.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #17 21.11.2013 14:39

@djDziadek

Dziadek, nie robisz dziadostwa! Dobra robota. Niech mi ktoś powie, że to łatwa sprawa (jak ktoś to ostatnio tobie zarzucał).

@Zbigniew2003

djDziadek stary? Hmm a ty z, dopiero co ukończyłeś 10 lat (w końcu w nicku masz rok urodzenia) :P

@eimi

Dobrze, że użyłeś sformułowania "z założenia", bo byłeś bliski postawy około narcystycznej ;)

Semtex   19 #18 21.11.2013 14:54

No cuż, po ostatnich gorących doniesieniach, fucha dla djDziadka zaczyna nabierać sensu :P

przemor25   14 #19 21.11.2013 15:43

djDziadek ze społeczności wzięty i dla społeczności ustanowiony :)

kam193   7 #20 21.11.2013 17:16

Zdecydowanie ten wywiad wypadł dużo lepiej niż odpowiedzi na "10 pytań do...", nawet jeśli w gruncie rzeczy dotyczy tylko jednego zagadnienia. 10 pytań do zapowiadało się ciekawie po filmiku, ale prawie identyczne całkowicie wymijające (i przede wszystkim przesiąknięte do reszty pijarowym językiem) odpowiedzi na większość pytań praktycznie je zdyskredytowało. Tutaj tego nie było - i wyszło niebo lepiej. :)

  #21 21.11.2013 18:46

pomocą jednaj skarbonki -> pomocą jednej skarbonki

arlid   16 #22 21.11.2013 18:46

Świetne :) Na takie wywiady warto czekać :D Takie "bliższe" niż seria "10 pytań...". Bardzo udany wpis i sam pomysł :)

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #23 21.11.2013 19:50

Świetna robota, ale trochę to dziwi, że aż trzeba było panów z MS zaprosić na osobiste spotkanie, aby otrzymać odpowiedzi na nasze pytania.
Ale ze djDziadek jest uparty to mamy efekty w postaci bardzo dobrego wpisu.

djDziadek   17 #24 21.11.2013 22:03

@korekta (niezalogowany) - licha ta korekta, ale cóż... jeden byczek wyłapany - pkt. dla Ciebie
@All - dziękuję za słowa uznania, takie komentarze utwierdzają mnie w przekonaniu, że wysiłek nie idzie na marne
@semtex - teraz jestem już na taką fuchę za cienki :), ale dzięki za kandydaturę
@Shaki81 - uwierz mi, że twarzą w twarz rozmawia się zupełnie inaczej :P

xomo_pl   24 #25 21.11.2013 23:01

tym razem przynajmniej można coś konkretnego przeczytać :D

"Zrobiliśmy coś innego niż konkurencja, która przeskalowała system z telefonu na tablety, natomiast my, przeskalowaliśmy system z komputerów na tablety. W związku z tym, praca na tablecie z Windows 8 nie różni się specjalnie od pracy na komputerze. Tak naprawdę, jeżeli nie zaczniesz się dokładnie przyglądać obu systemom, nie odróżnisz, który to Windows RT, podczas pracy na Office, nie jesteś w stanie zobaczyć różnicy między Windows 8 a Windows 8 RT."

problem w tym, że właśnie RT stracił sensowność w momencie utraty dostępu do aplikacji Win32...
Microsoft nie rozumie, że system to nie wszystko liczą się aplikacje a modern apps nie są specjalnie użyteczne...

  #26 21.11.2013 23:25

@zomo_prl "modern apps nie są specjalnie użyteczne" - to tak jak aplikacje na Androidzie :) WinRT to odpowiednik 1:1 Androida na tabletach. Po to był stworzony i po to jest dalej. Z ciekawości ostatnio przeglądałem aplikacje w Sklepie Win i powiem Ci, że są coraz lepsze.

Kleryk_LDZ   9 #27 22.11.2013 00:10

Oby wiecej takich wpisow :) Brawo Djdziadku :D

xomo_pl   24 #28 22.11.2013 17:29

@gowain, owszem widać postęp w jakości aplikacji modern ale to nadal nie to co "pełne" aplikacje Win32...

co do RT to ten system ma sens tylko według Microsoftu, co doskonale pokazują wyniki sprzedaży :)
Co to za alternatywa skoro normalny Windowa też potrafi działać godzinami na baterii i jest tak samo wydajny na atomie co na ARM a przy tym mamy dostęp do programów Win32, które jeszcze latami będą użytecznością i ilością przebijać to co oferuje sklepik Windows. Do tego tablety z ARM są droższe niż te z Atomem, który ze swoimi słabymi, starszymi "braćmi" ma wspólną tylko nazwę- w praktyce nowe atomy są bdb do typowych zastosowań tabletów.

Scorpions.B REDAKCJA  23 #29 22.11.2013 21:28

Znowu kawał świetnej roboty. Jak zawsze dowiedziałem się czegoś nowego, w końcu bardzo trudno jest znaleźć dobre odpowiedzi na pytania, które zadałeś ;)

Na zdjęciu widzę chyba Surface, jedno z urządzeń na mojej złotej liście do przetestowania. Szkoda, że Microsoft dość dziwnie odpisał na moją prośbę wypożyczenia sprzętu.

Nie wiedziałem, że jesteś z Łodzi. Niedaleko mam do Cb :P

djDziadek   17 #30 22.11.2013 21:44

@Scorpions.B - tak, to Surface, Marka prywatny, więc nie ryzykowałem ekstremalnej zabawy :)

Over   9 #31 22.11.2013 23:00

Ja bym Mahometa tak nie wypisywał bo jeszcze terroryści wejdą ci i się eksplodują w imię dobroci dla religii i nieba dla męczenników także z Mahometem to bym był ostrożny :)
Ale fajnie wiedzieć co i jak działa od kuchni :)