Dobra passa polskiej policji: odpowiedzialny za włamanie do Plus Banku został pojmany

Dobra passa polskiej policji: odpowiedzialny za włamanie do Plus Banku został pojmany

Dobra passa polskiej policji: odpowiedzialny za włamanie do Plus Banku został pojmany
14.10.2015 12:20

Polscy cyberprzestępcy ostatnio nie zachwycają sprawnością, zato tropiące ich organy ścigania jak najbardziej tak. W grze wpolicjantów i złodziei siły prawa i porządku zaczęły wreszciewygrywać. Kilka dni po tym, jak zatrzymanodwóch administratorów forum ToRepublic, podejrzanych o kradzieżponad 2 mln złotych z rachunków bankowych polskich gmin, udało sięzłapać kolejnego administratora, Polsilvera, odpowiedzialnego zaspektakularną kradzieżdanych klientów Plus Banku.

Jak donosi Zaufana Trzecia Strona, Polsilver w trakcie przesłuchańnie tylko przyznał się do stawianych mu zarzutów, ale też, jak toeufemistycznie określono, udzielił obszernych wyjaśnień.Wynika z nich m.in. że specjalizował się w dostarczaniucyberprzestępcom rachunków bankowych na podstawione osoby orazzarządzaniu nimi. Można spodziewać się, że informacje pozyskanew ramach wyjaśnień przyczynią się do kolejnych zatrzymań.

Obraz

Warto wspomnieć, że Polsilver nigdy nie ukrywał swojego związkuz włamaniem do Plus Banku, to on na ToRepublic opublikował opismetody włamania, ze swojego też konta publikując dane klientów iżądanie okupu. Teraz nie ma co liczyć na jego solidarność zpozostałymi uczestnikami tej cyberprzestępczej operacji – i widaćpo komentarzach w darknetowym forum, że ludzie są zdenerwowani,otwarcie się mówi o kompromitacji forum, a Polsilverowi zarzuca sięskrajny nieprofesjonalizm i dążenie do rozgłosu tam, gdzie go wogóle nie powinno być.

Wygląda na to, że oprócz Venoma, Kybera i Polsilvera zatrzymanojeszcze trzech innych użytkowników niższych rangą. Pojawiają sięsugestie, że słynne forum jest już w rękach policji.Niewykluczone, że tak właśnie jest – pomiędzy aresztowaniem TheVenom Inside i Kybera a ujawnieniem tej sprawy minęło sporo czasu,przejęcie tożsamości administratorów w takiej sytuacji jestcałkiem realne, i to bez stosowania żadnych środków technicznych.Po raz kolejny możemy się przekonać, że w kwestiachcyberbezpieczeństwa najczęściej zawodnym ogniwem jest nietechnika, lecz człowiek – a kompetencja w dziedzinie Internetuwcale się nie przekłada na wiedzę o świecie poza Siecią.

Podczas gdy na ToRepublic trwa bardzo burzliwa dyskusja iwzajemnie oskarżanie się o to, kto jest policyjnym konfidentem, nampozostaje jedynie obserwować dalszy rozwój wydarzeń.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)