Domyślnie włączony w Windows 10 system P2P może użytkowników sporo kosztować

Domyślnie włączony w Windows 10 system P2P może użytkowników sporo kosztować

Domyślnie włączony w Windows 10 system P2P może użytkowników sporo kosztować
31.07.2015 14:50, aktualizacja: 01.08.2015 10:21

Tę nowość w Windows 10 zauważyliśmy dopiero po instalacjisystemu – Microsoft jakoś szczególnie jej nie rozgłaszał. Podnazwą Windows Update Delivery Optimization kryje się system P2P,który wykorzystuje urządzenia klienckie do rozprowadzania kolejnychłatek. Niestety, ktoś w Redmond wpadł na genialny pomysł, bymechanizm ten był domyślnie włączony, i to nawet u tychużytkowników, którzy dysponują słabym łączem komórkowym ipłacą za każdy megabajt.

Założenie było dobre: aby przyspieszyć rozpowszechnianieaktualizacji i aplikacji z Windows Store wśród użytkownikówWindows 10, Microsoft zbudował mechanizm P2P, w którym klienty będąrozsyłały łatki i oprogramowanie między sobą. Całość jestcałkowicie przezroczysta dla użytkownika, wszystko odbywa się bezjego ingerencji – i w sieciach lokalnych, np. w przedsiębiorstwach,sprawdza się bardzo dobrze.

Obraz

Rozproszony system aktualizacji może w ten sposób jednakrozsyłać łatki i aplikacje nie tylko w obrębie sieci lokalnej,ale też w obrębie całego Internetu, łącząc nasz komputer zurządzeniami zupełnie nieznanych nam osób. Redmond oszczędza wten sposób na kosztach ruchu sieciowego, a użytkownicy – no cóż,trudno sądzić, by groziło im jakieś niebezpieczeństwo,nawiązywane połączenia są szyfrowane, a dane nimi przekazywanecyfrowo podpisane, ale na pewno obciąża to ich łącza.

Co gorsze, Windows Update Delivery Optimization postanowionodomyślnie włączyć, i to w najgorszej możliwej konfiguracji –połączenia nawiązywane są nie tylko w obrębie sieci lokalnej,ale też z komputerami z Windows 10 wykrytymi w całym Internecie.Użytkownicy zatroskani o swoje łącze internetowe powinni usługęwyłączyć. W tym celu należy przeklikać się do głębokoukrytego panelu ustawień – Start/Settings/Update&Security/WindowsUpdate/Advanced Options (w wersji polskiejStart/Ustawienia/Aktualizacje i bezpieczeństwo/WindowsUpdate/Opcje zaawansowane) i tam przełączyć ustawienie dopozycji Off (Wył.).

Aktualizacja

Kilku naszych Czytelników słusznie zauważyło, że Windows 10 jest w stanie rozpoznać połączenia przez modemy komórkowe (w tym wbudowane w telefony komórkowe) i wówczas nie włącza w ten sposób połączonej maszyny do sieci wymiany danych P2P. Jeśli połączenie o ograniczonym transferze nie zostanie rozpoznane jako takie, można wymusić to ręcznie. Niczego jednak w praktyce dla zwykłych użytkowników to nie zmienia. Osobom korzystającym z coraz popularniejszych routerów z modemami 3G/4G lub zamieniającym swój smartfon w punkt dostępowy (tzw. tethering Windows 10 specyfiki takich połączeń nie rozpozna (sprawdziliśmy)(, pobierając i wysyłając dane przez P2P bez ograniczeń. Problemem nie jest tu sam fakt istnienia takiego, notabene pomysłowego i przydatnego mechanizmu, lecz jego domyślne włączenie, z opcją wyłączenia głęboko ukrytą pod kilkoma kolejnymi widokami ustawień.

Wbrew temu, co piszą jednak niektóre media, trudno sądzić, by mechanizm aktualizacji P2P mógł zostać wykorzystany przez cyberprzestępców. Wymagałoby to złamania zabezpieczeń kryptograficznych i niosło ze sobą daleko poważniejsze konsekwencje dla informatyki i internetowego biznesu, niż dostarczenie do Windows 10 toksycznej łatki.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (90)