Dostałeś sms o drugiej dawce szczepienia? To może być oszust

Dostałeś sms o drugiej dawce szczepienia? To może być oszust

smartfon, telefon, SMS
smartfon, telefon, SMS
Źródło zdjęć: © WP
21.08.2021 11:56

Oszuści znów wykorzystują pandemię do wyłudzania pieniędzy. Tym razem chodzi o sms dotyczący drugiej dawki szczepionki.

"Została wyznaczona data kolejnego szczepienia. Więcej informacji w aplikacji" – czytamy w smsie. Dołączony jest do niej link, który przenosi użytkowników do aplikacji bliźniaczo podobnej do rządowego mObywatela.

Jak informuje CyberRescue, przedsiębiorstwo pomagającego ofiarom cyberprzestępstw, skala jest masowa.

Apliakcja, do której odsyła nas sms jest w rzeczywistości złośliwym oprogramowaniem, gotowym do wyciągnięcia z naszych smartfonów informacji dotyczących logowania do kont bankowych.

- Od początku pandemii zauważyliśmy znaczny wzrost oszustw w internecie. Jesteśmy atakowani coraz częściej i niestety skuteczniej. Związane jest to z tym, że większość naszego życia przenieśliśmy do sieci – tłumaczy Dominika Szewczyk z CyberRescue.

Jak się bronić przed podobnymi zagrywkami? Przede wszystkim – być uważnym. Informacje o szczepionkach nigdy nie odsyłają do żadnych aplikacji, ani nie zachęcają do pobierania czegokolwiek.

- Przede wszystkim zawsze należy zachować czujność, gdy otrzymujemy podejrzaną wiadomość z linkiem, która dodatkowo zachęca nas do pobrania aplikacji – uzupełnia Szewczyk.

Jeżeli jednak już pobierzemy podejrzane oprogramowanie, należy bezzwłocznie powiadomić bank i policję. Im szybciej zareagujemy, tym mniejsze szkody zdążą wyrządzić oszuści.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)