Dostałeś SMS "od Paczkomatu"? Usuń go, bo nadawcą nie jest InPost

Dostałeś SMS "od Paczkomatu"? Usuń go, bo nadawcą nie jest InPost

Uwaga na fałszywe SMS-y
Uwaga na fałszywe SMS-y
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
28.10.2021 13:29

Uwaga na kolejną falę SMS-ów, w których ktoś wykorzystuje wizerunek InPostu i podszywa się tym samym pod firmę kurierską. Nadawca sugeruje, że konieczna jest dopłata niewielkiej kwoty, by otrzymać przesyłkę. Klikając link można stracić pieniądze.

Badacze z CyberRescue ostrzegają przed kolejną falą fałszywych SMS-ów, które trafiają do Polaków. Ktoś podszywa się pod firmę InPost, deklarując, że niezbędna jest dopłata 99 groszy, by paczka mogła kontynuować swą podróż. W treści pojawia się też link do spreparowanego serwisu szybkich płatności. To typowa treść wiadomości w przypadku każdego oszustwa na dopłatę niewielkiej kwoty.

Jeśli odbiorca SMS-a nie zorientuje się, że otrzymany SMS nie jest autentyczny i podejmie próbę logowania do banku w fałszywym serwisie, w praktyce przekaże swój login i hasło atakującym. Wtedy to oni zalogują się na prawdziwe konto ofiary w banku, a następnie podejmą próbę kradzieży pieniędzy. W ten sposób można stracić całe oszczędności.

Osoby, do których dotarły podobne SMS-y zrobią najlepiej, jeśli od razu usuną je z telefonu, by w przyszłości przypadkiem nie odwiedzić fałszywej strony. Warto pamiętać, że w przypadku firmy InPost status przesyłek można na bieżąco śledzić na stronie internetowej lub w aplikacji InPost Mobile. Wątpliwości w zakresie opłat za dostawę można też z pewnością rozwiać na infolinii. To bezpieczniejsze od klikania linków z podejrzanych SMS-ów.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)